-

Narty i zakwaterowanie Ötztal / Sölden

Zakwaterowanie w Ötztal / Sölden - gdzie wybrać nocleg?

Huben

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Huben (Ötztal / Sölden, Austria)

Längenfeld im Ötztal

Wyjedź na narty do Alp, do ośrodka narciarskiego Längenfeld im Ötztal w Ötztal / Sölden w Austrii i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem na nartach lub snowboardzie

Obergurgl

Wybierz się na zasłużony zimowy wypoczynek Austria i ciesz się poczuciem wolności i prawdziwej przyjemności z jazdy na najlepszych alpejskich stokach w ośrodku Obergurgl (Ötztal / Sölden)

Oetz

Świetne tereny narciarskie w zasięgu ręki czekają w ośrodku narciarskim Oetz w Ötztal / Sölden w Austrii

Sautens

Zakwateruj się w miejscowości Sautens lub w Ötztal / Sölden w Austrii niedaleko perfekcyjnie przygotowanych nartostrad i wysokiej jakości tras biegowych

Sölden

Znajdź przyjemny i komfortowy nocleg w miejscowości Sölden lub w Ötztal / Sölden w Austrii i pokonuj kilometry na zadbanych nartostradach w okolicy

Umhausen

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Umhausen (Ötztal / Sölden, Austria)

Vent

Wyjedź na narty do Alp, do ośrodka narciarskiego Vent w Ötztal / Sölden w Austrii i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem na nartach lub snowboardzie

Narciarstwo Ötztal / Sölden - dokąd na narty?

Hochoetz

Náhled skimapy areálu Hochoetz

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Hochoetz (Ötztal / Sölden, Austria)

Kühtai

Náhled skimapy areálu Kühtai

Alpejski ośrodek narciarski Kühtai obiecujący świetną zimową zabawę jest tylko o jedno kliknięcie od Ciebie. Więc na co czekasz?

Obergurgl / Hochgurgl

Náhled skimapy areálu Obergurgl / Hochgurgl

W obszarze narciarskim Obergurgl / Hochgurgl w Ötztal / Sölden, Austria czekają starannie przygotowane trasy i nowoczesne wyciągi dla najlepszych doświadczeń na nartach i snowboardzie

Sölden

Náhled skimapy areálu Sölden

Wyrusz na narty do ośrodka narciarskiego Sölden (Ötztal / Sölden, Austria) i ciesz się mnóstwem przygotowanych nartostrad o wszystkich stopniach trudności, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy

Vent

Náhled skimapy areálu Vent

Ciesz się przestronnymi stokami i kolejkami linowymi o dużej pojemności w ośrodku narciarskim Vent (Ötztal / Sölden, Austria) którego sława wykracza daleko poza granice tego kraju

Ötztal / Sölden - informacje dodatkowe o narciarstwie

żadna inna dolina w Austrii nie oferuje urlopu zimowego z tak szeroką i bogatą gamą programów rekreacyjnych jak właśnie Ötztal - Sölden w Tyrolu. Dolina otoczona jest Stubaiskimi i Ötztalskimi Alpami a od jej początku do najwyższych grzbietów alpejskich na południu mierzy ponad 60 kilometrów. Zaraz na początku doliny znajduje się miejscowość Oetz, która dała nazwę całej dolinie.

Lyžařská oblast Ötztal / Sölden - fotografie

Wielu turystów przejeżdża tylko to miasteczko z białym kościołem, jaskrawo pomalowanymi gospodarstwami i przytulnymi pensjonatami, podczas gdy Oetz i mała sąsiednia wioska Sautens mają w swojej ofercie tak wiele, ażeby spędzić tu spokojny i relaksujący urlop zimowy. Miłośnicy turystyki zimowej spacerują po zaśnieżonych szlakach do Habichen, łyżwiarze ślady po łyżwach pozostawiają na romantycznym jezierze Piburger See a narciarze gromadzą się w poszukiwaniu doskonałej jazdy w ośrodku narciarskim Hochoetz. W funparku Bielefelder Hütte demonstrują swoje triki snowboardziści i funriderzy.

Głębiej w dolinie znajduje się centrum Umhausen, idealne dla biegaczy na nartach. Umhausen wraz z Langenfeld i Huben, uważane są za swego rodzaju centrum biegowego w Ötztal, posiadające też bogatą ofertę noclegową. Ładne punkty wyjścia dla różnych tras biegowych można znaleźć w bocznych dolinach Niederthai (1.550 m n.p.m.) i Gries (1.600 m n.p.m.).

Lyžařská oblast Ötztal / Sölden - fotografie

Od października 2004, po żmudnej wędrówce na biegówkach zregenerować swoje siły można w Aqua Dome w Längenfeld. Kilka kilometrów za Langenfeld znajduje się prawdopodobnie najbardziej popularny ośrodek narciarski w Ötztal, a mianowicie Sölden. Przyciąga on głównie młodych ludzi, bo to chyba najbardziej ruchliwe miejsce calej doliny Ötztal. Na pierwszym miejscu postawiono tutaj na rozrywkę zarówno na stoku jak i w licznych barach narciarskich, après-ski i dyskotekach.

Narciarzom, którzy chcą uniknąć zgiełku, zamiast Sölden poleca się miejscowość Hochsölden, leżącą mniej więcej w połowie doliny, na wysokości ponad 2.000 metrów. W dolinie bocznej znajdziemy Vent, spokojną tradycyjną wioskę wspinaczkową z możliwością noclegu. Usytuowana jest bezpośrednio u podnóża szczytu Wildspitz o wysokości 3.772 m n.p.m. Na samym końcu doliny Ötztal na wysokości prawie 1.800 m n.p.m., leżą jeszcze ośrodki Gurgl, Obergurgl - Pill i centrum narciarskie Hochgurgl, leżące jeszcze prawie 350 metrów wyżej. Typowo alpejski Obergurgl jest najwyżej położoną wioską w Austrii, na wysokości 1.930 m n.p.m.

Lyžařská oblast Ötztal / Sölden - fotografie

Sölden należy do znaczących ośrodków narciarstwa alpejskiego. Ze względu na wyjątkowo różnorodny wachlarz nartostrad i szeroki zakres zjazdów, należy do najbardziej sportowych ośrodków narciarskich w Austrii. Ponad to, bogata oferta nartostrad dobrze uzupelniona jest wieloma możliwościami zakwaterowania wszystkich kategorii cenowych. Oprócz tego Ötztal Arena oferuje swoim gościom jeszcze jedną wyjątkową atrakcję. Trzy 3-tysięczne szczyty i dwa lodowcowe tereny narciarskie razem! Stoki na lodowcu Tiefenbachkogel (3.309 m n.p.m.) i na Rettenbachferner pod Schwarzen Schneid (3.370 m n.p.m.), za wyjątkiem trasy Pucharu Świata, należą do bardzo przyjazny i łagodnych. Natomiast zjazdy na Gaislachkogel (3.058 m n.p.m.) nadają się przede wszystkim dla doświadczonych narciarzy. Nieprzypadkowo miejscowi nazywają ten szczyt sportowym.

Doświadczeni narciarze mogą zjeżdżać nie tylko po stromych zboczach, ale również w stromych korytach ze szczytu. W niżej położonym Rettenbachtal, przyciąga narciarzy stromy Srebrny zjazd. Jest to homologowana nartostrada wyścigowa kończąca sie na obrzeżach miejscowości Sölden. Z drugiej strony Rettenbachtal (obie strony są połączone nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym) znajduje się Giggijoch, nadające się idealnie do narciarstwa rodzinnego. To tu głównie zmierzają turyści rekreacyjni i zwłaszcza w weekendy. Silnych nóg i pewność siebie wymagają trasy Schwarzkogel i Hainbachjoch. Najdłuższa trasa w okolicy składa się z dwóch stoków narciarskich i tras wiodących od Schwarze Schneid do miasta Sölden. Na długości niecałych 15 kilometrów osiąga różnice wysokości ponad 1.900 metrów. Warto zwiedzić również platformę widokową monachijskiego architekta Petera Schucka zwaną Big 3. Widać z niej dobrze czubki najwyższych szczytów Gaislachkogel, Tiefenbachkogel i Schwarzer Schneid.

Ötztal kończy się na wysokości, na której w innych obszarach kończą się już gondole. A właśnie tutaj znajdują się jeszcze dwa ekskluzywne ośrodki Obergurgel i Hochgurgl. Kto tu zawita na urlop zimowy, korzysta z ustronnego położenia obu miejscowości, a nawet w miejscu zakwaterowania, pobytu nie bedzie mu zakłócać ruch tranzytowy. Dwa główne lokalne szczyty narciarskie Festkogel i Wurmkogel połączone są kolejką linową Top Express i oferują narciarzom spektakularne i zróżnicowane stoki ze wszystkimi poziomami trudności. Zaczynają się one na wysokości prawie 3.000 metrów, czyli znacznie powyżej linii drzew.

Wurmkogel nad miejscowością hotelową Hochgurgl (2.150 m n.p.m.) góruje nad doliną, na przestronnym płaskowyżu. Do najbardziej popularnych stoków narciarskich na Wurmkogel zaliczane są szerokie dywany śniegu tuż poniżej szczytu. Tuż obok górnej stacji Top Mountain Star znajduje się przeszklony bar z przepięknym 360 stopniowym widokiem na południowy Tyrol aż do Dolomitów. Technicznie wymagającymi są tylko strome zbocze ze szczytu Wurmkogel a następnie zjazdy w Kirchenkar i w okolicy kolejki linowej Schermerspitzbahn.

Kabinowa kolejka linowa łączy obszar Festkogel, z lokalnym szczytem w Obergurgl. Tu oczekują na narciarzy łagodne i umiarkowane stoki. Wiele lat temu, uznawano nartostradę z muldami na sąsiedniej górce Hohe Mut za miejsce przeznaczone wyłącznie dla ekspertów. Dopiero latem 2007 roku wybudowano nową kolejkę linową z widokiem na masywne grzbiety górskie i nową nartostradę ze średnim nachyleniem. Nartostrada leży w słonecznym miejscu i prowadzi do wyciągu Steinmannbahn. Warto zobaczyć również popularną od wielu lat chatę Nederhütte.

Idealnym dla rodzin z dziećmi i narciarzy początkujących jest teren w ośrodku Oetz, na początku doliny. Sześć lat temu wybudowana została tutaj kolejka linowa Acherkogelbahn, która znacznie skróciła odległość miedzy miejscem noclegu i stokami narciarskimi, tym samym podwyższając popularność tego miejsca. Na Hochoetz (2.020 m n.p.m.) czeka odwiedzających sieć 27 kilometrów nartostrad, które od kilku lat, dzięki gondoli, dostępne są również z bocznej doliny Ochsengarten (1.500 m n.p.m.). Rodzinną atmosferą emanuje ośrodek narciarski Vent, w którym wyciągi narciarskie wywożą narciarzy aż na wysokość 2.680 m n.p.m..

W dolinie Ötztal i miasteczku Sölden fani sportów zimowych znajdą nie tylko dobrze ośnieżone klasyczne trasy narciarstwa biegowego, z wszystkimi stopniami trudności, ale także tory łyżwiarskie i szlaki wysokogórskie. Ośrodek biegów narciarskich Längenfeld - Huben przyciąga biegaczy siecią tras długą na 60 kilometrów i dziesięciokilometrową trasą łyżwiarską w dolinie Längenfeld między Huben i Au.

Centra biegowe Ötztal - Mitte Umhausen / Niederthai / Tumpen / Köfels oferują trasy dla stylu łyżwowego i atrakcyjne wysokogórskie trasy klasyczne. Przykładem może być długa na 18 km trasa w Niederthai. Dużą gwarancję śniegu zapewniają trasy w Obergurgl - Hochgurgl. Bardzo dobrą wiadomością jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych ośrodków narciarskich, tutejsze trasy biegowe są za darmo.

Porady dla Ötztal / Sölden

Okazja do jazdy na nartach na wysokości 3.000 metrów w Austrii nie zdarza się tak często. Tutaj dostępne są od razu trzy możliwości. Jeśli jeszcze wziąć pod uwagę fakt, ze lodowiec zabezpiecza turystów na wypadek braku śniegu, a zakwaterowania dostępne są za rozsądną cenę, trudno szukać powodów do jakiejkolwiek krytyki. Również bardzo dobrze przystosowany jest ten obszar na potrzeby snowboardzistów. Pojawia się wiec pytanie, dlaczego Państwo jeszcze tu nie byli?

Ötztal / Sölden - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Ötztal / Sölden: ***

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ***
 • Nartostrady: ****
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: *****
 • Przygotowanie tras: ****
 • Narciarze początkujący: ****
 • Narciarze zaawansowani: ****
 • Snowpark / funpark: ****
 • Narciarstwo biegowe: ***
 • Urlop rodzinny: ****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 3.340 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.350 m n.p.m.

Nartostrady w Ötztal / Sölden

 • Lekkie: 128 km
 • Umiarkowane: 156 km
 • Trudne: 60 km

Na 85% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Ötztal / Sölden

 • Gondole: 1
 • Kolejki linowe: 18
 • Wyciągi krzesełkowe: 34
 • Wyciągi: 25

Całkowita liczba wyciągów w Ötztal / Sölden to 80 o łącznej długości 90 km i przepustowości 142.634 osób na godzinę.

Lokalizacja Ötztal / Sölden

Współrzędne GPS: 46.965, 11.0076 (46°57'54'', 11°0'27'')