-

Narciarstwo Włochy

Alpy Ortlerskie

Odwiedzający ośrodek narciarski w pobliżu szczytu Ortler w północnych Włoszech dzięki regularnym i darmowym skibusom mogą cieszyć się świetną jazdą na nartach w kilku ośrodkach narciarskich.

Alta Pusteria / Hochpustertal

Hochpustertal lub Alta Pusteria, mniejszy ośrodek narciarski w północnych Włoszech w pobliżu granicy z Austrią jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą w Dolomitach połączyć narciarstwo alpejskie z narciarstwem biegowym.

Aprica

Aprica to tradycyjny włoski ośrodek narciarski. Dziś oferuje unikalne doświadczenie z jazdy na nartach w Dolomitach bez tłumów na stokach.

Arabba / Marmolada

Arabba to część ogromnego obszaru narciarskiego Sella Ronda.Oferuje turystom szczególnie trudne i technicznie wymagające trasy. W czasie ferii zimowych czuć się tutaj będą dobrze doświadczeni narciarze i snowboardziści.

Bormio

Położony w północno-zachodnich Włoszech niedaleko granicy ze Szwajcarią obszar Bormio utworzono poprzez połączenie skibusami ośrodków narciarskich posiadających raczej umiarkowanie trudne nartostrady sięgające do wysokości ok.3.000 metrów nad poziomem morza.

Breuil - Cervinia

Bezpośrednio pod słynnym Matterhorn, na południowej włoskiej stronie, rozciąga się obszar narciarski Breuil / Cervinia, który według wielu ekspertów jest podobno jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach.

Civetta

Większość stoków nad miastem Alleghe jest oznaczona na niebiesko i czerwono. Dlatego obszar narciarski Civetta szczególnie nadaje się do wypoczynku dla niewymagających narciarzy, którzy chcą jeździć na nartach, delektując się promieniami słońca i spokojem.

Cortina d'Ampezzo

Cortina d'Ampezzo jest w stanie zaoferować swoim gościom szeroki wybór tras o wszystkich stopniach trudności dzięki czemu w 1956 roku została gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Folgaria / Lavarone

Szczyty w pobliżu miasta Folgaria oferują narciarzom głównie technicznie niewymagające nartostrady idealne do komfortowej jazdy.Szczególnie popularne są wśród rodzin i początkujących narciarzy.

Livigno

Livigno dostępne jest tylko jednokierunkowym tunelem prowadzącym ze Szwajcarii. Swoją popularność zdobyło nie tylko ze względu na wyjątkowe tereny narciarskie rozciągające się po obu stronach doliny, ale także ze względu na strefę bezcłową.

Madonna di Campiglio / Pinzolo

Madonna di Campiglio to jeden z najstarszych ośrodków narciarskich we Włoszech i nadal zachowuje swój niepowtarzalny urok i tradycję. Miłośnicy narciarstwa mogą skorzystać z łagodnych lub średnio trudnych tras narciarskich na wielu szczytach wokół miasta.

Marilleva / Folgarida

Ośrodek narciarski Marilleva - Folgarida jest połączony narciarsko z Madonna di Campiglio. Jego największą zaletą jest fakt, iż większość lokalnych obiektów noclegowych leży przy stokach narciarskich.

Monte Bondone

Monte Bondone należy do jednego z najmniejszych ośrodków we Włoszech,jednak jego park rozrywki oraz bardzo rozsądne ceny znane są szeroko poza Włochami.

Paganella

W pobliżu miasta Trento rozciąga się region narciarski Paganella, który jest odpowiedni zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i również doświadczonych narciarzy.

Passo Tonale / Ponte di Legno

Passo Tonale i Ponte di Legno to doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą we Włoszech cieszyć się urozmaiconą zabawą na nartach. Znajduje się tu lodowiec, szerokie i łagodne przejazdy rodzinne i również szybkie stoki dla doświadczonych narciarzy.

Plan de Corones / Kronplatz

Nazwa Kronplatz pochodzi od wysokiej na 2.275 metrów góry, na której zboczach skoncentrowane są praktycznie wszystkie stoki i wyciągi narciarskie w okolicy. Punktem wejścia do obszaru są Bruneck, Olang i St.Vigil.

San Martino di Castrozza / Primiero

Mimo, że obszar wokół San Martino di Castrozza, nie należy do największych obszarów narciarskich we Włoszech, oferuje gościom zróżnicowaną mieszankę stoków, idealnych dla narciarzy o wszystkich poziomach umiejętności.

Santa Caterina / Valfurva

W pobliżu słynnego Bormio znajduje się mały ośrodek narciarski Santa Caterina, którego nartostrady znajdują się na zboczach góry Monte Sobretta bezpośrednio nad nowoczesnym miastem hotelowym. Są tu dość szybkie trasy, które polubią szczególnie doświadczeni narciarze.

Tre Valli

Główne tereny narciarskie w regionie Tre Valli są połączone skibusem. Nie można jednak pomiędzy nimi poruszać się na nartach. Mimo wszystko oferują wysokiej jakości trasy narciarskie dla atrakcyjnej jazdy na nartach.

Val d´Aosta / Aostal

Region Val d'Aosta położony jest w zachodniej części Włoch, na granicy ze Szwajcarią i Francją. Unikalne tło tego rozległego regionu narciarskiego składa się ze znanych alpejskich szczytów, takich jak Mont Blanc, Matterhorn i Monte Rosa. Ze względu na dużą wysokość obszar jest idealnym miejscem dla freeriderów, którzy na nartach pokonują tu granicę 3.000 metrów nad poziomem morza.

Val di Fassa / Fassatal

Val di Fassa tojedna z części kręgu Sella Ronda, która oferuje swoim gościom zazwyczaj łatwe trasy zjazdowe bardziej odpowiednie dla rodzin i początkujących narciarzy. Natomiast dzięki połączeniu z Sella Ronda nawet dla doświadczonych narciarzy znajdzie się dużo zabawy.

Val di Fiemme / Obereggen

Val di Fiemme od dawna należy do najbardziej popularnych ośrodków narciarskich we Włoszech. Głównym powodem jest lokalna bardzo szeroka oferta tras narciarskich dla wszystkich narciarzy. Do jego popularności również przyczynia się nowoczesna infrastruktura narciarska i codziennie pielęgnowane stoki.

Val Gardena / Alpe di Siusi

Val Gardena jest jednym z najbardziej znanych włoskich resortów narciarskich. Wakacje lub co najmniej kilka dni wolnego spędzają tu głównie turyści, którzy lubią luksus i doskonałą infrastrukturę. Tutejsze stoki i wyciągi narciarskie są jednymi z najlepszych, które Włochy mogą zaoferować miłośnikom narciarstwa zjazdowego.

Valle Aurina / Tauferer Ahrntal

Ilustrační foto

Tauferer Ahrntal albo Valle Aurina należy raczej do sekretnych miejsc. Lokalna infrastruktura i stoki są na bardzo wysokim poziomie.

Valle Isarco / Eisacktal

Eisacktal w pobliżu miejscowości Brixen ma bardziej rodzinny charakter a aktywny zimowy wypoczynek spędzają tutaj przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi i mniej doświadczeni narciarze.

Val Senales / Schnalstal

Niewielki obszar narciarski Val Senales w północnych Włoszech w pobliżu granicy z Austrią, w obszarze Ötztal, oferuje możliwość wysokiej jakości jazdy na nartach na wysokościach powyżej 3.000 metrów. Ze względu na dużą wysokość i lodowiec przyciąga on miłośników szerokich ośnieżonych tras.

Narciarstwo we Włoszech - informacje

Włochy to idealne miejsce na zimowy wypoczynek. Na narciarzy czeka tu wiele zróżnicowanych, świetnie przygotowanych stoków, a przede wszystkim niesamowity klimat, który jest niewątpliwym atutem Włoch. Ośrodki narciarskie usytuowane są na południowej stronie wschodniego cypla Alp, a to sprawia, że spośród wszystkich alpejskich państw to właśnie we Włoszech jest największe prawdopodobieństwo stałej słonecznej pogody i lazurowego nieba przez cały okres pobytu. Dzięki idealnej i przewidywalnej pogodzie, narciarstwo na włoskich stokach nabiera zupełnie nowego wymiaru – ponad 300 słonecznych dni w roku gwarantuje dogodne usytuowanie wszystkich ośrodków narciarskich we Włoszech. Zaskoczyć może fakt, iż nawet niektóre popularne miejsca turystyczne w Chorwacji nie mogą poszczycić się tyloma słonecznymi dniami.

Lyžařská oblast Włochy - fotografie

Włochy należą do jednych z nielicznych krajów basenu Morza Śródziemnego, który dbając o rozwój turystyki, ma możliwość czerpania dochodów przez cały rok z tej branży gospodarczej. Ruch turystyczny skupia się nie tylko wokół kurortów nadmorskich. Włochy słyną z dziesiątek tysięcy turystów zmierzających zimą na północ kraju do wielu ośrodków narciarskich w Dolomitach.

Od dziesięcioleci Włosi dbają o swoich turystów. Niekwestionowanym liderem dla miłośników zimowych sportów są ośrodki w Livigno, Cortina d'Ampezzo, Sestriere oraz Kronplatz. Miejsca te przyciągają turystów z całego świata wabiąc ich atrakcyjnością terenów narciarskich. Dzięki ogromnym nakładom finansowych, trasy są co roku doskonale przygotowywane. Przybywają nowe nartostrady, istniejące już są poszerzane, wyciągi i kolejki linowe modernizowane, wszystko po to, by zapewnić wypoczywającym turystom maksymalny komfort i usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających.

Narciarstwo alpejskie

Lyžařská oblast Włochy - fotografie

Trasy zjazdowe we włoskich Alpach ulokowane są na wysokościach od ok. 550 do 3.600 m n.p.m.. Charakterystyczną cechą Dolomitów jest fakt, iż ze względu na lekki i średni stopień trudności nartostrad, stoki te idealnie nadają się dla początkujących narciarzy oraz rodzin z małymi dziećmi. Oczywiście nie oznacza to, że zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa będą się nudzić na włoskich stokach. Każdy większy ośrodek narciarski dysponuje również trasami dla wymagających narciarzy. Trasy te oznaczone są kolorem czarnym i są chlubą włoskich Alp. To właśnie na nich organizowany jest co roku Puchar Świata.

Włoskie ośrodki narciarskie może nie są w sposób tak zaawansowany połączone ze sobą jak w sąsiedniej Austrii albo Francji, ale ich wielkość i tak jest wystarczająca do niesamowitej jazdy na nartach.

Lyžařská oblast Włochy - fotografie

Istnieją również wyjątki, jak np. największy obszar narciarski Sella Ronda przy potężnych wierzchołkach Gruppo Sella, łącząca cztery popularne ośrodki narciarskie Val Gardena, Val di Fassa, Arabba / Marmolada i Alta Badia, ośrodek narciarski Cervinia w zachodniej części Włoch połączony ze szwajcarskim ośrodkiem Zermatt, oraz oczywiście Via Lattea (Droga Mleczna), sięgająca Alp Francuskich.

Olbrzymie środki finansowe inwestowane przez lata w sporty zimowe owocują w postaci doskonałej narciarskiej infrastruktury. Pod tym względem Włochy ze swoją innowacyjnością i nowatorskimi systemami stają się bezkonkurencyjne na tle innych krajów alpejskich. Narciarze mogą szusować po stokach w całym sezonie zimowym a różnorodność tras pozwala na ich wybór według indywidualnych potrzeb i doświadczenia. Operatorzy włoskich ośrodków narciarskich dokładają wszelkich starań, aby narciarze przyjeżdżający do ich kurortów mogli maksymalnie wykorzystać czas spędzając go na stoku, a nie w kabinie kolejki linowej lub na wyciągu.

Lyžařská oblast Włochy - fotografie

Odwiedzający ośrodki narciarskie we Włoszech mogą skorzystać z setek nowoczesnych wyciągów krzesełkowych (oraz kilku mało komfortowych wyciągów klasycznych), które z olbrzymią wydajnością maksymalnie przyspieszają drogę na szczyt stoku, a tym samym ograniczają do minimum czas czekania w kolejce do wyciągu. Pod tym względem Włochy są zaliczane do najlepszych kierunków narciarskich w Europie.

Północ Włoch kusi również specyficzną atmosferą. Podobnie jak Austria lub Szwajcaria usiane są małymi malowniczymi górskimi wioskami, w których czas płynie leniwie. Ze swoimi kameralnymi stacjami narciarskimi bardzo wyraźnie kontrastują z nowoczesnymi ośrodkami narciarskimi, w których organizowane są regularnie zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich oraz skokach. Nowoczesne ośrodki posiadają też bogata ofertę aprés-ski zawierającą różne aktywności uzupełniające i możliwość odpoczynku korzystając np. ze spa, centrum wellness lub basenu. Jest ona w pełni porównywalna z najlepszymi ośrodkami Austrii albo Francji.

Lyžařská oblast Włochy - fotografie

Narciarze próbujący po raz pierwszy swoich sił na włoskich stokach bardzo często są pozytywnie zaskoczeni wysokim poziomem przygotowania tras oraz gorliwością dbania Włochów o komfort jazdy swoich gości. Ośrodki narciarskie dbają o codzienne dostosowanie tras pod panujące warunki atmosferyczne. Trasy są doskonale wygładzone i przygotowane na wymagającego sportowca. Włoskie Alpy są także atrakcyjne dla miłośników freeridingu i snowboardingu. Czekają tu na nich specjalnie dostosowane „nieprzygotowane” tereny. Najnowocześniejszy system naśnieżania, przejrzystość oznakowania tras oraz wielorakość środków transportu gwarantują doskonałe warunki narciarskie, co powoduje, że włoskie ośrodki zaliczają się do wąskiego grona najlepszych w Europie a nawet na świecie. Małym minusem narciarstwa we Włoszech jest odległość włoskich ośrodków narciarskich od Polski. Kto chce wypróbować jazdy na nartach w Dolomitach, musi liczyć się z kilkoma godzinami dodatkowej jazdy, niż gdyby zmierzał do Austrii albo Alp w Niemczech. Włochy odwdzięczają się podróżującym i kompensują im ten minus cenami. Średnie wydatki za dzień narciarstwa, nocleg i wyżywienie są we Włoszech niższe niż we wszystkich innych krajach alpejskich.

Atrakcyjność ofert włoskich ośrodków, konkurencyjne ceny karnetów narciarskich, niższe koszty zakwaterowania i wyżywienia skutecznie rywalizują z innymi krajami alpejskimi. Ceny, jak i słoneczne stoki a także doskonale przygotowane nartostrady zrekompensują narciarzom trud długiej podróży z Polski.

Narciarstwo na lodowcu

Choć we Włoszech jest sporo lodowcowych obszarów, które pozwalają cieszyć się zimowymi sportami do bardzo późnej wiosny, a nawet wczesnego lata, to narciarskie życie skupia się na prawdopodobnie najbardziej znanym włoskim lodowcu Marmolada. Marmolada jest najwyższym szczytem w Dolomitach (3.342 m n.p.m.). Jeśli tylko pogoda sprzyja letni sezon narciarski Marmolady może trwać nawet do sierpnia.

Lodowiec nad przełęczą Stelvio jest najwyższym lodowcowym ośrodkiem narciarskim we Włoszech. Znajduje się kilka kilometrów na północ od Bormio, na wysokości 2.700 - 3.450 m n.p.m.. Lodowiec znany jest ze swojej uniwersalności jeżeli chodzi o sporty zimowe, dzięki temu ,wiele ekip reprezentacyjnych narciarstwa alpejskiego z całego świata wykorzystuje warunki panujące na lodowcu do przygotowań przedsezonowych. Do dyspozycji jest tu kilka nartostrad, trzy znakomicie utrzymywane trasy dla narciarzy biegowych oraz atrakcyjny snowpark. Droga dojazdowa do przełęczy jest czynna tylko od maja do listopada, wiec tym samym w sezonie zimowym trasy na lodowcu są nieczynne.

W północnej części Włoch na wysokości 3.200 m n.p.m. znajduje się lodowiec Val Senales / Schnalstal. Tutaj uprawia się sporty zimowe na wiecznym lodzie od września do maja. Trasy dostosowane są do wszystkich miłośników białego szaleństwa. Na lodowcu świetnie jeździ się wszystkim narciarzom, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Mają oni do dyspozycji kilka nartostrad o lekkim i średnim stopniu trudności. Nie brakuje również doskonale utrzymywanych tras biegowych. Miłośników snowboardu i wysokiego poziomu adrenaliny na pewno ucieszy doskonały snowpark.

Kolejnym popularnym centrum narciarskim jest Passo Tonale znajdujące się na wysokości ok.3.000 m n.p.m., na lodowcu Presena. Na trasy lodowca Presena ściągają raczej narciarze zaawansowani, bowiem trasy są tu w większości na poziomie trudnym i bardzo trudnym (kolor czarny). Infrastruktura narciarska jest tu na bardzo wysokim poziomie, fantastyczne warunki, możliwość sztucznego dośnieżania nartostrad, dostępność tras narciarskich prowadzących bezpośrednio do narciarskiej miejscowości Tonale przyciągają turystów i pozwalają cieszyć się narciarstwem do późnej wiosny.

Ośrodki narciarskie Włoch

Prawdopodobnie najbardziej znanym ośrodkiem a wręcz regionem narciarskim Włoch jest Sella Ronda. Na tym terenie ulokowanych jest 500 km nartostrad o zróżnicowanej długości i poziomie trudności, które gwarantują moc wrażeń i niezapomnianych przeżyć we Włoszech. Każdy narciarz, czy to początkujący czy zaawansowany, będzie mógł wybrać odpowiedni dla siebie ośrodek, bez względu na to czy planuje urlop w Val Gardena, Val di Fassa, Alta Badia lub Arabba, czy też zdecyduje się objechać na nartach cala grupę Sella.

W pobliżu Sella Ronda, u podnóża masywu Sella, ulokowana jest stacja narciarska Alta Badia. Dzięki swemu położeniu stanowi znakomitą bazę wypadową na najbardziej znane i malownicze szlaki. Na rozległe trasy narciarskie na stokach Piz La Villa i Piz Sorega prowadzą wyciągi nie tylko z Rondy, lecz także z malowniczej alpejskiej miejscowości Corvara. Tamtejsze trasy maja opinie łatwiejszych i są idealne dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy. Na tle masywu Sella Ronda rysuje się kolejny ośrodek narciarski Arraby, z którego można na nartach dostać się aż do lodowcowego obszaru Marmolada i doliny Val Gardena. Z Ortisei kolejki linowe prowadzą zarówno na największy płaskowyż w Europie Seiser Alm, gdzie znajduje się bardziej rodzinny ośrodek narciarski Alpe di Siusi, jak i na drugą stronę, na wierzchołek Seceda, gdzie przeważają trasy średnie i wymagające.

Obszar wokół masywu Marmolada, nazywany też Królową Dolomitów, jest jednym z najbardziej popularnych regionów narciarskich nie tylko we Włoszech, ale nawet w całych Alpach. Mimo, że nie jest on zaliczany do największych (całkowita długość nartostrad to niecałe 20 km), to dysponuje on najdłuższą nartostradą wokół Sella Ronda nazywaną Bellunese. Nartostrada Bellunese jest długą, piękną, silnie zróżnicowaną trasą. Mimo, iż oznaczona jest kolorem czerwonym a nie czarnym, jest zupełnie nieodpowiednią dla początkujących, i przeznaczona w zasadzie dla zaawansowanych narciarzy. Nartostrada Bellunese ciągnie się przez 12 kilometrów z Punta Rocca do Malga Ciapela i jest przez narciarzy okrzykniętą najładniejszą trasą w całych Alpach.

Na północy Włoch niedaleko granicy z Austrią i Szwajcarią leży Bormio, które jest ulubionym ośrodkiem narciarskim o międzynarodowej sławie. Bezpośrednio z tego malowniczego, średniowiecznego miasteczka oraz z sąsiedniej miejscowości Isolaccia prowadzą kolejki linowe oraz kilka nartostrad na trzytysięczny szczyt Cima Bianca. Ośrodek Bormio 3000 swoją sławę zawdzięcza atrakcyjnym i zróżnicowanym stokom narciarskim, docenianym nawet przez bardzo zaawansowanych miłośników białego szaleństwa, w tym snowboardzistów.

Interesującą miejscowością jest Livigno. To wysokogórskie miasteczko leży w strefie bezcłowej na granicy włosko-szwajcarskiej i jest dostępne tylko jednokierunkowym długim na 10 kilometrów tunelem Munt Schera ze Szwajcarii. Tunel otwarty jest przez całą dobę a opłata za przejazd wynosi około 35 EUR. Livigno, ze względu na zimny i suchy klimat gwarantujący słoneczną pogodę i pewność śniegu w ciągu całego sezonu zimowego, jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich w Alpach. Odwiedzający mają do dyspozycji trasy narciarskie po obu stronach doliny leżącej między szwajcarską doliną Engadin i włoską Alta Valtellina. Ośrodek Livgino jest atrakcyjny nie tylko dla narciarzy zjazdowych. Posiada dodatkowo 40 km tras biegowych, które ze względu na idealne ukształtowanie terenu doskonale nadają się do uprawiania tego typu narciarstwa. Również snowboardziści i miłośnicy adrenaliny znajdą coś dla siebie, gdyż czekają tu na nich trzy snowparki z dobrze utrzymaną U-rampą i skicross. Położenie miasta w strefie bezcłowej daje możliwość aby w przerwie między szaleństwami na stokach, oddać się magii tanich zakupów.

Plan de Corones nazywany też Kronplatz to najwyższej klasy ośrodek narciarski na stokach góry o tej samej nazwie (2.275 m n.p.m.) w północnych Włoszech niedaleko miejscowości Brunico (Bruneck). Na stokach wierzchołka Kronplatz wybudowano ponad dwadzieścia nowoczesnych wyciągów a dobrze przygotowywane nartostrady wiją się ze wszystkich kierunków w dół. Szerokie i przez cały dzień dobrze nasłonecznione trasy oraz wspaniały widok na malowniczą panoramę Alp, gwarantują wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa.

Val di Fiemme, obszar oddalony 50 kilometrów na północny wschód od Bolzano, zawiera w sobie jednocześnie kilka ośrodków narciarskich: Alpe di Lusia, Bellamonte, Passo Rolle, Lavaze / Jochgrimm, Cavalese / Alpe Cermis i Ski Center Latemar. Val di Fiemme oferuje narciarzom i snowboardzistom ponad 140 km świetnie utrzymanych i szerokich tras oraz gwarantuje typową dla Włoch słoneczną pogodę nawet w środku zimy. Ogromnym przeżyciem dla narciarzy może okazać się zjazd 6-cio kilometrową i wymagającą trasą Olympia z Alpe Cermis. Narciarze biegowi mają natomiast do dyspozycji długą na 70 kilometrów trasę biegową Marcialonga.

Obszar Tre Valli (Trzy Doliny) jest niewielkim ośrodkiem w okolicy przełęczy San Pellegrino na północy Włoch, za to jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie. Większość tutejszych nartostrad jest o lekkim i średnim stopniu trudności. Przeznaczony jest głównie na wypoczynek rodzinny oraz dla narciarzy, którzy preferują wolniejszy i mniej agresywny styl jazdy. Transport zapewniają tu nowoczesne wyciągi krzesełkowe i kabinowe, w związku z czym, nawet najmłodsi narciarze bez przeszkód wjadą na górę i mogą śmiało próbować swoich sił w pokonywaniu pierwszych alpejskich zakrętów.

Mimo sporej odległości włoskie ośrodki narciarskie kuszą świetnymi warunkami pogodowymi, doskonałymi trasami oraz konkurencyjnymi cenami. Z roku na rok, coraz więcej turystów z Polski dostrzega zalety narciarstwa w Dolomitach.