-

Narty i zakwaterowanie Stubaital

Zakwaterowanie w Stubaital - gdzie wybrać nocleg?

Fulpmes im Stubaital

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Fulpmes im Stubaital (Stubaital, Austria)

Neustift im Stubaital

Wyjedź na narty do Alp, do ośrodka narciarskiego Neustift im Stubaital w Stubaital w Austrii i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem na nartach lub snowboardzie

Telfes im Stubaital

Wybierz się na zasłużony zimowy wypoczynek Austria i ciesz się poczuciem wolności i prawdziwej przyjemności z jazdy na najlepszych alpejskich stokach w ośrodku Telfes im Stubaital (Stubaital)

Narciarstwo Stubaital - dokąd na narty?

Elfer

Náhled skimapy areálu Elfer

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Elfer (Stubaital, Austria)

Lodowiec Stubai

Náhled skimapy areálu Lodowiec Stubai

Alpejski ośrodek narciarski Lodowiec Stubai obiecujący świetną zimową zabawę jest tylko o jedno kliknięcie od Ciebie. Więc na co czekasz?

Serles

Náhled skimapy areálu Serles

W obszarze narciarskim Serles w Stubaital, Austria czekają starannie przygotowane trasy i nowoczesne wyciągi dla najlepszych doświadczeń na nartach i snowboardzie

Schlick 2000

Náhled skimapy areálu Schlick 2000

Wyrusz na narty do ośrodka narciarskiego Schlick 2000 (Stubaital, Austria) i ciesz się mnóstwem przygotowanych nartostrad o wszystkich stopniach trudności, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy

Stubaital - informacje dodatkowe o narciarstwie

Rozwój turystyki zimowej i narciarstwa alpejskiego zaczynał się w dolinie Stubai w samym sercu Alp Austriackich, małymi kroczkami. Dopiero w 1973 roku wraz z budową Stubaier Gletscherbahnen, którą dotrzeć można na lodowce, nastało faktyczne ożywienie, które trwa w obszarze na południe od Innsbruck po dziś dzień. Nic dziwnego, skoro również na lodowcu nowoczesne kolejki linowe zapewniają wygodny transport i świetną jazdę na nartach na wysokościach powyżej 2.000 metrów. Uzupełnieniem wszystkich możliwości obszaru jest karuzela narciarska poniżej Schaufelspitze, dzięki której górską piramidę (3.333 m n.p.m.) można objechać w dowolnym kierunku.

Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Najmniejszym narciarzom optymalną opiekę zapewnia klub dla dzieci Ski Club Micky Maus. Stubaital nie jest doceniany tylko za miłą gościnność i jakość zakwaterowania. Przyciąga również miłośników stylu telemark i każdego roku z okazji otwarcia sezonu organizowany jest Telemark Festival. Koneserzy doceniają nie tylko doskonale utrzymane stoki, ale także przytulne górskie chaty (z możliwością zakwaterowania) oraz ośnieżone górskie pastwiska w ośrodku Schlick 2000. Dla miłośników jazdy na nartach w głębokim śniegu istnieje wiele tras, które warto poznać, np. w Schlick albo na lodowcu. Snowboardziści, początkujący, sportowcy i miłośnicy narciarstwa biegowego znajdą w ośrodku narciarskim idealne warunki do uprawiania swojego ulubionego sportu. A kto chciałby po prostu tylko cieszyć się zimą, będzie zachwycony górskimi szczytami, które jak perły nawleczone na naszyjniku otaczają Zuckerhütl (3.505 m n.p.m.), najwyższy szczyt Alp Stubaiskich.

Często głównym celem odwiedzajacych są zbocza obszarów lodowcowych przy Schaufelspitze. Daunkogel, Schaufel, Fernau, Gaißkar i Windacher Ferner to nazwy pięciu lodowców, na których rozpościera się przyjazny teren narciarski z typowymi lodowcowymi stokami. Na lekkich, najwyżej średnio trudnych trasach miejsca dla narciarzy jest pod dostatkiem. Mimo to, zbudowano dodatkowo jeszcze dwie trasy wyścigowe a obok jednej ustawiono pomiar prędkości. Wokół stacji Gamsgarten, w pobliżu wyciągów narciarskich Murmelebahn teren idealnie nadaje się dla początkujących. Tuż obok znajdują się tereny dziecięcego klubu narciarskiego Ski Club Micky Maus. Jeżeli lokalne stoki wydają się komuś zbyt lekkie, może przejechać na stoki przy chacie Dresdner Hütte lub na oznakowane szlaki zjazdowe.

Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Absolutnym szczytem po dniu spędzonym na nartach jest długie na 10 km zejście do doliny, bezpośrednio do hotelu lub na jeden z parkingów przy Wilde Grube. Do Gamsgarten jazda odbywa się na dobrze utrzymanych nartostradach, ale później trasa wiedzie już bardziej trudnymi stokami. Strome fragmenty przeplatają się naprzemienne z odcinkami krótkimi i płaskimi, odcinki bardzo szerokie i znów wąskie, wszystko w zależności od tego na co pozwala otaczający teren. Po pokonaniu około 1.500 metrów wysokości nagle wyłania się stacja dolna.

Tuż przy wejściu do doliny Stubai, w pobliżu miejscowości Mieders, znajdują się wyciągi narciarskie ośrodka narciarskiego Serleslifte. Stary wyciąg krzesełkowy został zastąpiony przez nowoczesną kabinę, wjazd na szczyt jest bardzo przyjemny.

 Lyžařská oblast Stubaital - fotografie

Po przeciwnej stronie znajduje się obszar narciarski Schlick 2000. Kocioł, który nie można zobaczyć z dna doliny a w którym można doświadczyć świetnej jazdy na nartach z niemal 100% gwarancją śniegu i różnorodnymi trasami. Ośrodek narciarski Schlick z łagodnymi trasami szkoleniowymi i jednym z najlepszych stoków z muldami jest idealnym miejscem dla rodzin. Z Fulpmes prowadzi kolejka linowa na górę Kreuzjoch, gdzie zaczynają się nartostrady, które ponownie łączą się przy chacie Schlickeralm i kontynuują szeroką ścieżką narciarską do stacji pośredniej Bruggeralm.

Poza stokami w szerokim kotle, nad którymi wystają skaliste szczyty Schlicker Seespitz i Ochsenwand, przy stacji pośredniej dostępne są dla młodzieży i początkujących wygodne dywany śnieżne, na których można bezpiecznie i w spokoju zapoznać się z podstawami narciarstwa alpejskiego. Otwarty też jest nowy zjazd do doliny. Wygodne i przytulne chaty górskie uzupełniają sympatyczne wrażenie ośrodka narciarskiego Schlick.

Nie da się nie zauważyć stoków na Elfer, bezpośrednio powyżej miejscowości Neustift, która często służy jako miejsce zakwaterowania gości w obszarze Stubai. Trasy są tylko w górnych częściach dość łagodne. Potężny naturalny zjazd przez leśne polany do samej doliny jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych narciarzy i to nie tylko ze względu na pokonanie różnicy wysokości ok.1.000 metrów.

Jeśli chodzi o narciarstwo biegowe, w obszarze Stubai przygotowanych jest wiele pięknych tras, po których można wygodnie pokonywać kilometry. Na przykład, można pobiec z Fulpmes aż do Falbeson. Małym rajem dla narciarzy biegowych jest górski płaskowyż Maria Waldrast. Biegacze startują w Gleins lub w pobliżu górnej stacji kolejki linowej Serlesbahn. Indywidualnie, w zależności od kondycji do wyboru jest trasa trudna Kaserloipe, lżejsza Serlesloipe lub najlżejsze kółko dla początkujących o wdzięcznej nazwie Anfängerloipe. Na lodowcu Stubai sezon zimowy zaczyna się już na początku listopada i szlaki biegowe na Gamsgarten utrzymywane są do maja.

Region wokół Innsbruck jest obficie przepleciony torami saneczkowymi ,a najwięcej z nich znajduje się właśnie w rejonie Stubaital. Szczególnie Elfer rozpieszcza fanów jazdy na sankach. Do wyboru są dwa tory. Tor saneczkowy w Neustift jest nawet sztucznie naśnieżany i oświetlony. Również dla fanów zimowych wycieczek pieszych utrzymywane są odpowiednie szlaki. Bardzo miły jest na przykład wysoko położony szlak w kierunku na Maria Waldrast i w Schlick.

Porady dla Stubaital

Dolina z lodowcem, która na rozwój narciarstwa postawiła stosunkowo później niż inne obszary. Wielkie ośnieżone równiny, białe tereny z głębokim śniegiem, a także dziesięciokilometrowy zjazd do doliny gwarantują doskonałe wrażenia z jazdy na nartach i z pewnością mogą się równać pod względem atrakcyjności z innymi austriackimi ośrodkami. Szeroki wybór zakwaterowania oferowany jest w miejscowościach wzdłuż całej doliny.

Stubaital - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Stubaital: ***

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: **
 • Nartostrady: ***
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: *****
 • Przygotowanie tras: ****
 • Narciarze początkujący: *****
 • Narciarze zaawansowani: ****
 • Snowpark / funpark: ****
 • Narciarstwo biegowe: **
 • Urlop rodzinny: *****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 3.212 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 960 m n.p.m.

Nartostrady w Stubaital

 • Lekkie: 33 km
 • Umiarkowane: 31 km
 • Trudne: 7 km

Na 71% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Stubaital

 • Gondole: 0
 • Kolejki linowe: 9
 • Wyciągi krzesełkowe: 10
 • Wyciągi: 17

Całkowita liczba wyciągów w Stubaital to 38 o łącznej długości 40.7 km i przepustowości 59.560 osób na godzinę.

Lokalizacja Stubaital

Współrzędne GPS: 47.1517, 11.3485 (47°9'6'', 11°20'55'')