-

Narty i zakwaterowanie Crans Montana

Zakwaterowanie w Crans Montana - gdzie wybrać nocleg?

Anzére

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Anzére (Crans Montana, Szwajcaria)

Crans Montana

Ilustrační foto

Wyjedź na narty do Alp, do ośrodka narciarskiego Crans Montana w Crans Montana w Szwajcarii i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem na nartach lub snowboardzie

Narciarstwo Crans Montana - dokąd na narty?

Anzére

Náhled skimapy areálu Anzére

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Anzére (Crans Montana, Szwajcaria)

Crans, Montana, Aminona

Náhled skimapy areálu Crans, Montana, Aminona

Alpejski ośrodek narciarski Crans, Montana, Aminona obiecujący świetną zimową zabawę jest tylko o jedno kliknięcie od Ciebie. Więc na co czekasz?

Crans Montana - informacje dodatkowe o narciarstwie

Crans Montana była kiedyś odwiedzana ze względu na jej środowisko lecznicze. Wkrótce okazała się być również doskonałym miejscem dla narciarzy, z gwarancją śniegu, słońca i pięknego widoku na czterotysięczniki. W 1903 roku odbyły się tu pierwsze zawody zjazdowe a w 1987 roku nawet Mistrzowstwa Świata w narciarstwie alpejskim. Na miejsce zawodów wybrano płaskowyż, który nadal przyciąga różnorodną międzynarodową publiczność. Idealne górskie warunki w Crans Montana doprowadziły do tego, że w 1893 roku na słonecznym tarasie powstał pierwszy hotel, około 1000 metrów powyżej doliny rzeki Rodan. Dziś uzdrowisko jest tylko jednym z obliczy znanego ośrodka sportów zimowych Crans Montana leżącym w południowej części Alp Berneńskich. Od czasu Mistrzostw Świata w 1987 roku, odwiedzający tworzą barwną mieszankę. Eleganckie płaszcze obok workowatych spodni, rodziny z dziećmi obok sportowców, tradycyjni narciarze obok szalonych entuzjastów. Wszyscy natomiast znajdą tu najlepsze warunki dla uprawiania różnych rodzajów sportu.

Lyžařská oblast Crans Montana - fotografie

W tradycyjnym szwajcarskim kurorcie narciarskim w 1903 roku odbyły się pierwsze na świecie zawody w zjeździe Earl Robert of Kandahar Challenge Cup. Entuzjazm dla 140 km nartostrad łączy narciarzy wszystkich kategorii. Prawie jak w witrynie wystawowej sklepu prezentuje się Matterhorn, Mont Blanc i wszystkie inne imponujące szczyty Walliskie po przeciwnej stronie Rodanu. Crans z eleganckimi rezydencjami, ekskluzywnymi sklepami, wyrafinowaną kuchnią i klubami nocnymi jest bardziej światową częścią miejscowości. Montana, która jest dostępna koleją linową z Sion albo wygodnym transportem publicznym, przypada do gustu bardziej środowisku sportowemu. Przyjemnym doświadczeniem po długim dniu spędzonym na nartach są kąpiele solankowe w ogólno dostępnym Hotelu Valaisia. Nieco inny jest ośrodek Aminona z wysokimi budynkami mieszkalnymi z lat siedemdziesiątych, które są dobrym punktem orientacyjnym. Niestety, oprócz bezpośredniego dostępu do obszaru narciarskiego wiele więcej nie oferuje. Raczej wiejski charakter ma miejscowość Les Barzettes. Tutaj w pobliżu wyciągu narciarskiego Violettes- Lift kończy się trasa Pucharu Świata.

Dzięki podziałowi na trzy poziomy otrzymamy łatwy przegląd dużego i zróżnicowanego ośrodka narciarskiego w Crans Montana. Na łagodnych wzgórzach, które rozciągają się na tarasie pomiędzy Crans i Montana znajdują się lżejsze stoki. Piętro wyżej w ofercie przważaja wymagające stoki dla doświadczonych narciarzy na Chetseron, Bella Lui, Les Violettes i Petit Bonvin. Najwyższym i najtrudniejszym miejscem jest lodowcowy teren narciarski w Plaine Morte. Wszystkie nartostrady leżą na słonecznych zboczach wysoko nad doliną Rodanu. Idealne dla początkujących są wyciągi bezpośrednio w Crans i przy Les Masolires, a także niebieskie stoki w Les Verdets. Marzeniem dla wymagających fanów carvingu jest długa na 12 km nartostrada z lodowca Plain Morte do Les Barzettes. Prawdziwi eksperci mogą poszaleć w muldach w La Toula. Istnieje wiele sposobów, aby dostać się z miejscowymi przewodnikami z ośrodka narciarskiego na tereny z głębokim śniegiem, ponieważ jest to zwykle możliwe tylko przy użyciu helikoptera.

Lyžařská oblast Crans Montana - fotografie

Snowboardziści mogą bawić się na halfpipe lub boardercrossowym torze w Pas-du-Loup, ewentualnie w parku rozrywki w La Tza. Dla wszystkich, którym nie wystarcza narciarstwo w ciągu dnia, od 20 do 24 sztuczne oświetlona jest nartostrada Grand Signal. Znane 18-dołkowe pole golfowe w zimie zmienia się na urocze biegowe Langlaufdorado, gdzie klasyczne i łyżwiarskie trasy rozciągają się wokół drzew w pagórkowatym terenie. Ładne trasy biegowe prowadzą wzdłuż Suonen, starych kanałów nawadniających, które przekierowywały wodę z topniejącego śniegu i lodowca na pola i łąki. Gwarancję śniegu i piękne widoki zapewnia płaskowyż na lodowcu Plaine Morte. Biegówki, sanki, curling, turystyka zimowa i golf w hali są w sportowej Crans Montana oczywistością. Inną możliwością dla miłośników przygód jest podróż przez zimowy park przygodowy ze wspinaczką na zamarzniętym wodospadzie, przejściem nad przepaścią po zawieszonym tam moście i szybki zjazd na linie stalowej. Miłośnicy gwiaździstego nieba powinni odwiedzić obserwatorium w St-Luc.

Crans Montana - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Crans Montana: ***

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ****
 • Nartostrady: ****
 • Kolejki / wyciągi: ***
 • Gwarancja śniegu: ****
 • Przygotowanie tras: ****
 • Narciarze początkujący: ***
 • Narciarze zaawansowani: ****
 • Snowpark / funpark: *****
 • Narciarstwo biegowe: ***
 • Urlop rodzinny: ****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 2.927 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.500 m n.p.m.

Nartostrady w Crans Montana

 • Lekkie: 67 km
 • Umiarkowane: 107 km
 • Trudne: 24 km

Na 27% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Crans Montana

 • Gondole: 1
 • Kolejki linowe: 5
 • Wyciągi krzesełkowe: 9
 • Wyciągi: 15

Całkowita liczba wyciągów w Crans Montana to 30 o łącznej długości 39.9 km i przepustowości 41.962 osób na godzinę.

Lokalizacja Crans Montana

Współrzędne GPS: 46.3076, 7.47371 (46°18'27'', 7°28'25'')