-

Narty i zakwaterowanie Davos - Klosters

Zakwaterowanie w Davos - Klosters - gdzie wybrać nocleg?

Davos

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Davos (Davos - Klosters, Szwajcaria)

Klosters

Ilustrační foto

Wyjedź na narty do Alp, do ośrodka narciarskiego Klosters w Davos - Klosters w Szwajcarii i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem na nartach lub snowboardzie

Narciarstwo Davos - Klosters - dokąd na narty?

Jakobshorn

Náhled skimapy areálu Jakobshorn

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Jakobshorn (Davos - Klosters, Szwajcaria)

Madrisa

Náhled skimapy areálu Madrisa

Alpejski ośrodek narciarski Madrisa obiecujący świetną zimową zabawę jest tylko o jedno kliknięcie od Ciebie. Więc na co czekasz?

Pischa

Náhled skimapy areálu Pischa

W obszarze narciarskim Pischa w Davos - Klosters, Szwajcaria czekają starannie przygotowane trasy i nowoczesne wyciągi dla najlepszych doświadczeń na nartach i snowboardzie

Rinerhorn

Náhled skimapy areálu Rinerhorn

Wyrusz na narty do ośrodka narciarskiego Rinerhorn (Davos - Klosters, Szwajcaria) i ciesz się mnóstwem przygotowanych nartostrad o wszystkich stopniach trudności, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy

Schatzalp / Strela

Náhled skimapy areálu Schatzalp / Strela

Ciesz się przestronnymi stokami i kolejkami linowymi o dużej pojemności w ośrodku narciarskim Schatzalp / Strela (Davos - Klosters, Szwajcaria) którego sława wykracza daleko poza granice tego kraju

Davos - Klosters - informacje dodatkowe o narciarstwie

Pięć ośrodków narciarskich w regionie narciarskim Davos - Klosters spełniają wszystkie wymogi do uprawiania sportów zimowych. Są to obszary Madrisa, Pischa, Jakobshorn, Rinerhorn i Parsenn z górą Weissfluhjoch. Są one dobrze rozwinięte i gwarantują śnieg aż do późnej wiosny. Na szczycie Weissfluhjoch zaczyna się kilka najpiękniejszych i najbardziej wymagających zjazdów w całym regionie alpejskim. Ośrodek Pischa jest jednym z największych terenów otwartych dla jazdy w głębokim śniegu w całej Szwajcarii. Odwiedzający szukający relaksu raczej wybiorą spokojną wioskę Klosters, niż bardziej miejskie środowisko Davos, które jest najwyżej położonym miastem w Europie (1.560 m n.p.m). Davos jest również siedzibą znanego szwajcarskiego Instytutu Badań Śniegu i Lawin. Instytut codzienne publikuje raporty o niebezpieczeństwie lawin w Szwajcarii. Na nartostradach, tuż przy wejściu do Instytutu, szara teoria szybko zamienia się w kolorowy gwar.

Lyžařská oblast Davos - Klosters - fotografie

Bogaci narciarze w średnim wieku, rodziny z dziećmi lub młodzież miłująca wolność wypełniają życiem wydłużoną wioskę w dolinie Landwassertal. W tym przypadku nie chodzi o typowe miasteczko narciarskie, a raczej tętniące życiem miasto zorientowane na usługi, wakacje i międzynarodowe konferencje. Rozciąga się między Davos Dorf (tu zaczyna się wyciąg narciarski Parsennbahn do terenu narciarskiego Weissfluhjoch) i Davos Platz (tutaj znajduje się wejście do obszaru narciarskiego Jakobshorn). Davos Platz jest większy i z większą liczbą sklepów. Współczesne życie odbywa się wzdłuż promenady w Davos i tworzy piękny kontrast do sąsiedniej, wiejsko-romantycznej miejscowości Klosters. Już w 1950 roku, dzięki uruchomieniu kolejki linowej na wysoką na 2.290 m n.p.m. górę Gotschnagrat, powstał silny związek między tymi dwoma gminami. Jednak ich dalszy rozwój przebiegał już zupełnie inaczej.

Chociaż pierwszy klub narciarski w Klosters założony został w 1905 roku, to tradycyjne uzdrowisko przez długi czas przez narciarzy pozostawało nieodkryte. I tak swoją nienaruszoną wiejską postać zachowuje do dziś. Starożytne rustykalne drewniane domy i romańskie kamienice promieniują nawet dzisiaj, jak w dawnych czasach, dobroczynną gościnnością. Oryginalny urok i pewność jazdy na nartach bez większego zgiełku najwyraźniej przekonuje również VIP gości, którzy niezauważeni mieszają się wśród zwykłych narciarzy. Tak np. książę Karol zalicza to miejsce do swoich ulubionych miejsc wypoczynku zimowego. Do rozległego obszaru miejscowości Klosters, położonej na wysokości 1.200 m n.p.m., należy jeszcze Klosters Dorf, Klosters Platz i miejscowości Selfranga, Aeuja, Monbiel, Serneus i Mezzaselva.

Lyžařská oblast Davos - Klosters - fotografie

Centralnym punktem w Davos Dorf jest stacja kolejki linowej Standseilbahn Parsenn, która prowadzi w dwóch odcinkach na wysoką na 2.600 m n.p.m. górę Weissfluhjoch. Kolejną kolejką linową dostaniemy się jeszcze wyżej na wysokość 2.840 m n.p.m.. Stąd rozpościera się przepiękny 360 stopniowy panoramiczny widok. Jednocześnie zaczynają się tu jedne z najdłuższych tras narciarskich, które zaliczane są również do najpiękniejszych i najbardziej wymagających zjazdów w całym regionie alpejskim. Klasyczna, długa na 12 km nartostrada do Küblis pokonuje ponad 2.000 m różnicy wysokości. Kolejką wąskotorową Rhätischen Bahn z miejscowości Küblis, Saas i Serneus można wygodnie powrócić do Klosters lub Davos, a następnie ponownie rozpocząć wjazd na obszar narciarski. Nawet jeśli śnieg nie sięga już doliny, do wioski Schifer dojedziemy zawsze. Oczywiście tylko jeżeli nie skorzystamy z gościnności górskich chat na krawędzi zbocza przed dolną stacją 6-osobowej kolejki gondolowej. Trudne do porównania są białe, urocze wzniesienia terenu Parsenn, podobnie jak ośnieżone koryta i doliny, na przykład: Totalp, Meierhoftälli, Dorftäli, Seetal i Hauptertäli. Również bardzo popularne są ośrodki Parsennhütte i Gotschnagrat z ładną nartostradą Schwarzseealp.

Dla dzielnych sportowców dostępnych jest kilka trudnych kondycyjnie zjazdów do doliny. Czarno oznakowane są tu tylko zbocza poniżej szczytu Weissfluh i strome odcinki nartostrad do Davos Dorf i Wolfgang. Po przeciwnej stronie doliny zachęcają obszary Pischa, Jakobshorn i Rinerhorn - trzy góry, z których każda jest wyjątkowa. Jakobshorn - przyciąga raczej młodych narciarzy swoimi snowboardowymi terenami w Jatz Junior, w dolinie przy Bolgen. Ponadto są tu wspaniałe, bardzo szerokie nartostrady. Tylko trasa z muldami poniżej Brämabüel jest naprawdę bardzo, bardzo trudna. Przez zbocza z głębokim śniegiem prowadzą szlaki narciarskie. W ośrodku Pischa ratrakowane są tylko dwie trasy, wszystkie inne przeznaczone są dla miłośników jazdy w głębokim śniegu. Po drugiej stronie, możliwe jest wypróbowanie innych dyscyplin sportowych, jak np. airboard. Jest tu również funpark, narciarski tor wyścigowy, zimowe szlaki turystyczne i plac zabaw dla dzieci. Na Rinerhorn jest trochę nostalgicznie. Zwłaszcza tym, którzy są przyzwyczajeni do wysokiego standardu nowoczesnych kolejek linowych w Parsenn. Bardzo sportowa jest zwłaszcza jedna z trzech nartostrad prowadzących do doliny. Obszar Rinerhorn mimo wszystko jest bardzo przyjazny dla rodzin z dziećmi co dowodzi wyciąg szkoleniowy Trainerlift ze specjalnym obszarem szkoleniowym. Mali narciarze znajdą tu skrzaty i inne bajkowe postacie, huśtawki, nawiedzony las i ślimaki.

Lyžařská oblast Davos - Klosters - fotografie

W miejscowości Klosters kolejka linowa na Gotschnagrat umożliwia szybki transfer do obszaru narciarskiego Parsenn i Weissfluhjoch. Jednocześnie na Gotschnagrat rozpoczyna się cudownie długi zjazd przez Serneuser Schwendi lub bardzo trudna trasa głębokim śniegiem. Słoneczna Madrisa z jej szerokimi, lekko skręcającymi zboczami powyżej linii drzew, zaprasza głównie rodziny z dziećmi. Tuż przy górnej stacji znajduje się świat dziecka Kinderland z magicznym dywanem i karuzelą. Nawet początkujący dadzą radę na stokach przy wyciągach Schaffürggli I + II. Ponadto jest tu umiarkowany zjazd długą, trudną trasą przez Schlappin i Schlappintobel. Wspaniałe odcinki z głębokim śniegiem są na Rätschenjoch nad Madrisą, ale przede wszystkim w obszarze Gotschna / Parsenn i Jakobshorn do doliny Dischmatal i Sertigtal. W szerokiej dolinie Landwassertal miłośnicy narciarstwa biegowego znajdują się pod właściwym adresem. Ze wsi Glaris aż do jeziora w Davos na końcu doliny, można cieszyć się słońcem i naturą.

W Klosters Platz kondycyjnie sprawni biegacze dostaną się na bardzo urokliwą wysokogórską trasę biegową prowadzącą do Novai i Garfiun. To okrążenie prowadzi przez delikatnie pofałdowany teren wzdłuż potoku. Komu pozostaje wystarczająco dużo sił, może przejść na nocny tor przy Bündelti. Idealnym punktem wyjścia w Davos jest centrum biegowe Langlaufzentrum z szatnią, prysznicami i automatami z napojami. Naturalne lodowisko Davoser Natureisbahn z około 18.000 m2 należy do największych w Europie i zalicza się do davosskiego życia sportowego. Branża sportowa organizowana na lodzie, na przykład hokej czy curling w tym mieście mają długą tradycję. Również Klosters jest dumne z własnego centrum sportowego dla łyżwiarstwa, hokeju na lodzie i curlingu.

Davos - Klosters - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Davos - Klosters: ***

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ***
 • Nartostrady: ****
 • Kolejki / wyciągi: ***
 • Gwarancja śniegu: ****
 • Przygotowanie tras: *****
 • Narciarze początkujący: ***
 • Narciarze zaawansowani: ****
 • Snowpark / funpark: ***
 • Narciarstwo biegowe: ****
 • Urlop rodzinny: ****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 2.611 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.142 m n.p.m.

Nartostrady w Davos - Klosters

 • Lekkie: 50 km
 • Umiarkowane: 63 km
 • Trudne: 32 km

Na 45% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Davos - Klosters

 • Gondole: 5
 • Kolejki linowe: 2
 • Wyciągi krzesełkowe: 8
 • Wyciągi: 14

Całkowita liczba wyciągów w Davos - Klosters to 30 o łącznej długości 33.8 km i przepustowości 33.647 osób na godzinę.

Lokalizacja Davos - Klosters

Współrzędne GPS: 46.8001, 9.83105 (46°48'0'', 9°49'52'')