-

Narty i zakwaterowanie Alta Badia

Narciarstwo Alta Badia - dokąd na narty?

Alta Badia

Náhled skimapy areálu Alta Badia

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Alta Badia (Alta Badia, Włochy)

Alta Badia - informacje dodatkowe o narciarstwie

Starą niemiecką nazwę dla Alta Badia, Hochabteital, słychać już dzisiaj rzadko. Teren narciarski Alta Badia jest obecnie bardziej włoskim ośrodkiem narciarskim niż austriackim. Początkowo niewielkie wioski między Sella i Fanes, do których należą na przykład Corvara, La Villa lub Colfosco, w ostatnich latach zmieniły się w prawdziwe ośrodki narciarskie i biegowe, w których włoska elita spędza ferie w majestatycznych 4-gwiazdkowych hotelach. Czasopisma Lifestyle wielokrotnie oznaczyły Alta Badia jako najlepszy ośrodek narciarski we Włoszech. I mają naprawdę ku temu dobre powody. Jednym z nich są na przykład spektakularne krajobrazy otaczających Dolomitów. Główną atrakcją są oczywiście luksusowe hotele i aż trzy restauracje, które zdobyły prestiżową ocenę Michelin.

Lyžařská oblast Alta Badia - fotografie

Włoski ośrodek Badia zimą zamienia się w prawdziwy raj dla narciarzy. Wśród miłośników sportów zimowych należy do jednego z najbardziej popularnych kierunków zimowych w Alpach. Ponad 130 km nartostrad ośrodku narciarskiego Alta Badia, dostępnych poprzez nowoczesne i wydajne kolejki linowe, oferują chyba wszystko co do świetnej jazdy na nartach we Włoszech jest potrzebne. Znajdziemy tu tereny do jazdy telemarkiem (prawdopodobnie najstarszy styl narciarski), do nowoczesnego i zabawnego carvingu, snowboardu, narciarstwa biegowego i do wycieczek z doświadczonymi instruktorami narciarskimi i przewodnikami po szlakach górskich.

Alta Badia to jeden z największych ośrodków narciarskich w Południowym Tyrolu, jest on również częścią największego regionu narciarskiego Włoch zwanego Dolomiti Superski. W jego zakres wchodzą: Alta Pusteria / Hochpustertal, Arabba / Marmolada, Civetta, Cortina d'Ampezzo, Plan de Corones / Kronplatz, San Martino di Castrozza / Primiero, Tre Valli, Val di Fassa / Fassatal, Val di Fiemme / Obereggen, Val Gardena / Alpe di Siusi i Valle Isarco / Eisacktal. Dolomiti Superski zrzesza 12 doskonałych ośrodków narciarskich w prowincji Trentino. Z jednym karnetem narciarskim Dolomiti Superski, narciarze mogą korzystać z 1.200 km świetnych nartostrad i 420 wyciągów i kolejek linowych. Miłośnicy narciarstwa biegowego mają w Dolomiti Superski do dyspozycji 1.200 km tras zarówno dla stylu klasycznego, jak i łyżwowego.

Lyžařská oblast Alta Badia - fotografie

Dzięki położeniu w centralnej części Dolomitów Alta Badia jest idealnym punktem wyjścia dla pięknych panoramicznych wycieczek narciarskich w Alpach Włoskich. Jako przykład można wspomnieć słynną trasę Sella Ronda, do której należą pobliskie ośrodki narciarskie Arabba, czy Val Gardena lub wycieczkę na lodowiec Marmolada. Rozgłos wśród narciarzy Alta Badia zyskała także dzięki organizacji różnych imprez międzynarodowych w sportach zimowych, takich jak np. Puchar Świata w narciarstwie alpejskim.

Narciarze biegowi z pewnością docenią przygotowane trasy na Sarè / Armentarola, która znajduje się zaledwie 3 km od miasta San Cassiano. Trasy biegowe w Alta Badia mają długość około 30 kilometrów. Rozciągają się przez zaśnieżone łąki i lasy u stóp łańcucha górskiego. Oprócz żółto oznakowanego szlaku szkoleniowego jest tu otwartych kolejnych sześć tras o różnym stopniu trudności: Sass Dlacia, Sarè, Pre de Costa, Armentarola, Störes i Conturines. Dwie ostatnie są trasami wyścigowymi lub przeznaczonymi na wymagające treningi. W punkcie startowym tras znajduje się centrum serwisowe ze szkółką narciarską, wypożyczalnią nart, barem i restauracją. Trasy biegowe są odpowiednie zarówno dla stylu klasycznego, jak i łyżwowego.

Lyžařská oblast Alta Badia - fotografie

Piękny zimowy krajobraz, otoczony majestatycznymi ścianami Dolomitów, atrakcyjne zakwaterowanie, dobre połączenie między ośrodkami i pozostałe usługi na bardzo wysokim poziomie stwarzają z Alta Badia miejsce, do którego miłośnicy narciarstwa i innych sportów zimowych zwykle chętnie wracają.

Alta Badia - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Alta Badia: ****

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: *****
 • Nartostrady: *****
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: ****
 • Przygotowanie tras: *****
 • Narciarze początkujący: *****
 • Narciarze zaawansowani: ***
 • Snowpark / funpark: *****
 • Narciarstwo biegowe: ***
 • Urlop rodzinny: *****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 2.550 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.324 m n.p.m.

Nartostrady w Alta Badia

 • Lekkie: 70 km
 • Umiarkowane: 52 km
 • Trudne: 8 km

Na 80% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Alta Badia

 • Gondole: 1
 • Kolejki linowe: 9
 • Wyciągi krzesełkowe: 30
 • Wyciągi: 12

Całkowita liczba wyciągów w Alta Badia to 53 o łącznej długości 50 km i przepustowości 89.327 osób na godzinę.

Lokalizacja Alta Badia

Współrzędne GPS: 46.6117, 11.8954 (46°36'42'', 11°53'43'')