-

Narty i zakwaterowanie Bormio

Zakwaterowanie w Bormio - gdzie wybrać nocleg?

Bormio

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Bormio (Bormio, Włochy)

Narciarstwo Bormio - dokąd na narty?

Bormio

Náhled skimapy areálu Bormio

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Bormio (Bormio, Włochy)

Bormio - informacje dodatkowe o narciarstwie

Bormio to małe miasteczko położone w samym sercu Włoskich Alp w regionie Alta Valltelina. W odległości zaledwie około 15 kilometrów na zachód od Bormio znajduje się inny ulubiony włoski ośrodek narciarski Livigno. Centrum Bormio leży na wysokości ponad 1.200 m n.p.m. a na stałe mieszka tu zaledwie około 5.000 mieszkańców. To miejsce jest otoczone z trzech stron przez ostre pasma górskie, które w pewnym stopniu ograniczają możliwości jazdy na nartach w pobliżu Bormio, ale w sezonie zimowym jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Bormio, jak również cały region znany jest z doskonałej kuchni. Jednak głównym powodem, dla którego turyści spędzają ferie zimowe w Bormio to wcale nie lokalna gastronomia, ale świetne możliwości do uprawiania narciarstwa.

Lyžařská oblast Bormio - fotografie

W Bormio na nartach najczęściej jeździ się na pobliskim wzgórzu Cima Bianca, które jest swego rodzaju centrum ośrodka narciarskiego w Bormio. Cima Bianca wspina się na wysokość prawie 3.025 m n.p.m. Tuż za miastem, po północnej stronie wzgórza rozciąga się w dół doliny kilka ciekawych nartostrad. Większość tras należy do średnich i stosunkowo ciężkich, a na mapach narciarskich oznaczone są kolorem czerwonym. Ośrodek ma wiele do zaoferowania zaawansowanym i doświadczonym narciarzom, którzy na pewno wykorzystają możliwość jazdy na stoku FIS Pucharu Świata Mężczyzn o nazwie Stelvio. Zaczyna się ona przy środkowej stacji kolejki linowej, która wywozi narciarzy z centrum Bormio aż na Cima Bianca. Ze szczytu dostępnych jest około 35 kilometrów umiejętnie ze sobą splecionych tras narciarskich i z wysokości 3.000 metrów można w kilku wariantach wykonać unikalny 10 kilometrowy zjazd do Bormio. O jakości lokalnych stoków narciarskich jednoznacznie świadczy fakt, że Bormio było organizatorem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w 2005 roku. Zdecydowanie wartą odwiedzenia jest panoramiczna trasa narciarska Stella Alpina, która otacza główny grzbiet i zapewnia wyjątkowe widoki na okolicę.

Dla wielu odwiedzających obszar Bormio bardzo miłą niespodzianką jest mniejszy ośrodek narciarski Valdidentro, ulokowany nad miejscowościami Isolaccia i Pedenosso. Choć szczyt tego terenu narciarskiego leży zaledwie o 500 metrów niżej niż reszta konkurentów górskich, lokalne stoki są praktycznie puste. Tutejsze nartostrady są przestronne, a stoki idealne dla carvingu. Również tutaj przeważają stoki czerwone, które polubią przede wszystkim zaawansowani narciarze. Biorąc pod uwagę, że większość tras prowadzi przez las, są one bardzo dobrze dostępne nawet przy złych warunkach atmosferycznych.

Lyžařská oblast Bormio - fotografie

Kolejnym ośrodek narciarski należący do Bormio jest Santa Caterina, która leży na wschód od Bormio, głębiej w dolinie Valfurva. Na szczyt Cresta Sobretta narciarzy alpejskich wywozi kolejka gondolowa. Prawdopodobnie najbardziej znaną miejscową nartostradą jest trasa FIS przeznaczona do zjazdu w jednej z edycji Pucharu Świata Kobiet. Pozostałe stoki to w większości trasy, które nie koniecznie zadowolą wszystkich. Ilość niebieskich, lekkich tras w Bormio jest niewielka, a więc teren przeznaczony jest głównie dla doświadczonych i zaawansowanych narciarzy. Dzięki nietypowej dla włoskich ośrodków północnej orientacji stoków narciarskich, odwiedzający Bormio mają gwarancję naturalnego śniegu aż do późnej wiosny. A nawet gdyby śniegu było za mało, większość tras jest wyposażona w armatki śnieżne.

Ciekawością Bormio jest lokalna, wyjątkowa oferta après-ski. Oprócz zwykłych restauracji, pizzerii i barów w Bormio zwiedzający mogą udać się do miejscowych term z gorącymi źródłami, które wywierają na zbocazch, nad miastem. W termach z otwartego, podgrzewanego basenu możliwe jest podziwianie widoków na okoliczne śniegiem pokryte stoki. Miejskie termy znajdują się w odległości krótkiego spaceru od centrum, a termy Bagni di Bormio na wzgórzu za miastem w kierunku Isolaccia. Podobno najlepszym i ogólnie dostępnym jest bardzo gorące jeziorko termalne w pobliżu drogi łączącej Bormio z Isolaccia.

Bormio - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Bormio: ***

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ***
 • Nartostrady: ****
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: *****
 • Przygotowanie tras: ****
 • Narciarze początkujący: ***
 • Narciarze zaawansowani: ****
 • Snowpark / funpark: ***
 • Narciarstwo biegowe: **
 • Urlop rodzinny: ****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 3.012 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.225 m n.p.m.

Nartostrady w Bormio

 • Lekkie: 14 km
 • Umiarkowane: 34 km
 • Trudne: 2 km

Na 80% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Bormio

 • Gondole: 1
 • Kolejki linowe: 1
 • Wyciągi krzesełkowe: 5
 • Wyciągi: 4

Całkowita liczba wyciągów w Bormio to 11 o łącznej długości 14.9 km i przepustowości 17.630 osób na godzinę.

Lokalizacja Bormio

Współrzędne GPS: 46.4677, 10.378 (46°28'4'', 10°22'41'')