-

Narty i zakwaterowanie Livigno

Zakwaterowanie w Livigno - gdzie wybrać nocleg?

Livigno

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Livigno (Livigno, Włochy)

Narciarstwo Livigno - dokąd na narty?

Livigno

Náhled skimapy areálu Livigno

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Livigno (Livigno, Włochy)

Livigno - informacje dodatkowe o narciarstwie

Niewielka miejscowość Livigno jest jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w północnych Włoszech i w Europie. Znajduje się ona na granicy Włoch i Szwajcarii, na wysokości około 1.800 m n.p.m. Dawniej mało istotna wioska, która w okresie zimowym bardzo często przez kilka miesięcy całkowicie odcięta była od świata zewnętrznego. Dzięki budowie tunelu Munt la Schera ze Szwajcarii zmieniła się w nowoczesny ośrodek narciarski, który jest prawdziwym rajem dla różnych aktywności sportowych, w tym również sportów zimowych. Innym sposobem, aby dostać się do Livigno, jest kręta i trudna droga przez Bormio. Ta alternatywa jest jednak możliwa tylko w okresie letnim, ponieważ zimą droga jest zamknięta.

Lyžařská oblast Livigno - fotografie

Aktualnie w Livigno mieszka około 5.000 stałych mieszkańców. Odwiedzający podczas ferii zimowych mają do dyspozycji zakwaterowanie w nowoczesnych i luksusowych hotelach, przytulnych pensjonatach i apartamentach. Oczywiście nie brakuje tutaj stosownej infrastruktury turystycznej w postaci szerokiej gamy sklepów, obiektów sportowych, centrów odnowy biologicznej i lokali rozrywkowych. Wszystko znajduje się w wąskiej dolinie otoczonej pobliskimi stokami, z których zjechać można praktycznie aż do Livigno.

Ośrodek narciarski Livigno może pochwalić się bardzo nowoczesną kolejką linową i wyciągami narciarskimi. Goście mają dostęp do ponad 110 kilometrów tras narciarskich o wszystkich poziomach zaawansowania. Mniej więcej 50% tras jest czerwonych, średnio trudnych. 33% należy do prostych i technicznie mało wymagających tras a tylko około 15% to trudne czarne tereny. W przypadku braku naturalnego śniegu około 3/4 tras narciarskich wyposażonych jest w armatki śnieżne, dlatego doskonałe warunki narciarskie są zapewnione nawet w przypadku złej pogody.

Lyžařská oblast Livigno - fotografie

Po wschodniej stronie doliny znajduje się obszar Mottolino, nazwany tak jak wysoka na 2.004 m n.p.m. góra, która jest jednym z trzech szczytów znajdujących się w całym obszarze. Kolejnymi szczytami są Monte Sponda ze stacją szczytową na wysokości 2.574 m n.p.m. i Monte della Neve 2.785 m n.p.m.. Ze szczytu Monte della Neve w kierunku do centrum Livigno prowadzi kilka czarnych, wymagających nartostrad. Tutaj świetnie poczują się doświadczeni narciarze, którzy będą mogli cieszyć się szerokimi, stromymi i fragmentami bez żadnych przeszkód stokami. Na pozostałych dwóch szczytach funkcjonują głównie czerwone nartostrady wraz z kilkoma prostymi niebieskimi trasami. Grzebień górski można nawet przejechać i dostać się do małej miejscowości Trepalle, która znajduje się na wysokości 2.096 metrów, na górskiej drodze w kierunku do Bormio.

Po przeciwnej, zachodniej stronie doliny rozkłada się teren narciarski Carosello. Składa się z dwóch szczytów Carosello i Vetta Blesaccia. Oba szczyty sięgają do 2.796 metrów wysokości. Obszar jest już znacznie łagodniejszy, a stoki narciarskie wykorzystają zarówno doświadczeni narciarze, jak również początkujący i rodziny z dziećmi. Tutejsze nartostrady są bardzo przestronne i idealnie nadają się dla miłośników carvingu. Przez grzbiet górski po niekończących się równinach, które wyszukują głównie zwolennicy freeride, można zjechać aż do stacji wyciągu Federia.

Lyžařská oblast Livigno - fotografie

Livigno to także mekka dla fanów snowboardu. Czekają tu na nich nowoczesne i dobrze wyposażone funparki, które należą do jednych z najlepszych w Alpach Włoskich. W ośrodku narciarskim Mottolino, zaledwie około 100 metrów od górnej stacji kolejki linowej otwarty jest Snowpark Mottolino. Jest on podzielony na kilka sektorów według trudności atrakcji. Snowboardziści i miłośnicy narciarstwa akrobatycznego znajdą tu skocznie, rampy, różnego rodzaju tory , obroty, raily i inne atrakcje. Snowpark Mottolino regularnie plasuje się w czołówce rankingów i sondaży o europejskich funparkach.

Na drugiej stronie doliny snowboardzisci mogą poszaleć w Snowparku Carosello 3000. Znajduje się on około 150 metrów od górnej stacji kolejki linowej, a na odwiedzających czekają pięknie utrzymane ścieżki, podjazdy, skoki i wiele innych przeszkód. Również i tu atrakcje są podzielone według stopnia trudności, więc łatwo dopasować trudność atrakcji do swojego poziomu umiejętności. Taki podział ułatwia też podnoszenie własnych umiejętności.

Livigno jednak nie przyciąga tylko narciarzy zjazdowych. Ma również wiele do zaoferowania także fanom narciarstwa biegowego. W Livigno czeka na nich prawie 40 kilometrów dobrze przygotowanych i utrzymywanych tras biegowych. Większość z nich rozciąga się w dolinie niedaleko hoteli i pensjonatów mieszczących turystów, którzy spędzają tutaj zimowe wakacje.

Oprócz jazdy na nartach, Livigno oferuje swoim gościom również inne rozrywki, np. jazdę na łyżwach, sankach czy snowtubing. Tak jak już we Włoszech jest zwyczajem, Livigno obfituje w szeroka gamę ofert après-ski. Po zmroku można swój wolny czas spędzić w jednym z lokalnych centrum wellnes czy fitness, masażu lub w saunie. Można też zagrać w kręgle lub po prostu usiąść w jednym z lokalnych barów. Wolne chwile w ciągu dnia można spędzić spacerując po mieście lub na zakupach.

Ze względu na swoje położenie geograficzne i dostęp przez Szwajcarię, Livigno jest strefą bezcłową. Więc podczas wypoczynku turyści mają również ogromne możliwości handlowe. W bardzo atrakcyjnych cenach można nabyć paliwo, kosmetyki, alkohol, itp..

Livigno - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Livigno: ****

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ****
 • Nartostrady: *****
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: *****
 • Przygotowanie tras: *****
 • Narciarze początkujący: ****
 • Narciarze zaawansowani: *****
 • Snowpark / funpark: *****
 • Narciarstwo biegowe: ***
 • Urlop rodzinny: *****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 2.798 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.816 m n.p.m.

Nartostrady w Livigno

 • Lekkie: 30 km
 • Umiarkowane: 65 km
 • Trudne: 20 km

Na 80% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Livigno

 • Gondole: 0
 • Kolejki linowe: 6
 • Wyciągi krzesełkowe: 13
 • Wyciągi: 11

Całkowita liczba wyciągów w Livigno to 31 o łącznej długości 25.5 km i przepustowości 55.550 osób na godzinę.

Lokalizacja Livigno

Współrzędne GPS: 46.523, 10.1404 (46°31'23'', 10°8'25'')