-

Narty i zakwaterowanie Monte Bondone

Zakwaterowanie w Monte Bondone - gdzie wybrać nocleg?

Vason

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Vason (Monte Bondone, Włochy)

Narciarstwo Monte Bondone - dokąd na narty?

Monte Bondone

Náhled skimapy areálu Monte Bondone

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Monte Bondone (Monte Bondone, Włochy)

Monte Bondone - informacje dodatkowe o narciarstwie

Mniejszy obszar narciarski Monte Bondone znajduje się około 15 kilometrów od Trento, stolicy prowincji Trentino, w słynnej dolinie Val di Sole. Jest on położony na słonecznym tarasie z widokiem na urokliwą panoramę Dolomitów. Rozciąga się od masywu Brenta, na którego stokach narciarze korzystają z ośrodka narciarskiego Madonna di Campiglio, do pobliskiego szczytu Paganella, który jest częścią ośrodka narciarskiego znajdującego się zaledwie około 10 kilometrów w kierunku północnym.

Lyžařská oblast Monte Bondone - fotografie

Z perspektywy narciarstwa alpejskiego we Włoszech jest on historycznie ważnym ośrodkiem, którego początki sięgają 1934 roku. To w tym roku uruchomiony został dla narciarzy zjazdowych pierwszy wyciąg narciarski w prowincji Trentino. Teren narciarski Monte Bondone jest częścią rozległego regionu narciarskiego Skirama Dolomiti Adamello Brenta, który obejmuje wcześniej wymienione regiony Madonna di Campiglio i Paganella, ale również Passo Tonale, Folgaria - Lavarone oraz Marilleva - Folgarida.

Centrum obszaru są miasteczka Vaneze i Vason z szerokim wyborem zakwaterowania. Vaneze leży nad Trento, na wysokości 1.300 metrów i prowadzi do niego kręta górska droga. Kto chciałby spędzić ferie zimowe na stokach szczytów Montesel i Palon, które tworzą obszar narciarski Monte Bondone, najprawdopodobniej pojedzie właśnie przez Vaneze. Vason leży kolejne 350 metrów wyżej. Odległość między tymi dwoma miasteczkami wynosi około 3 km, a posiadacze karnetów narciarskich mogą płynnie poruszać się w całym regionie za pomocą bezpłatnego autobusu, który zabiera narciarzy z hotelu aż na stok narciarski.

Lyžařská oblast Monte Bondone - fotografie

Trasy narciarskie prowadzą głównie powyżej linii drzew i są tu szerokie i bezpieczne. Najwyższym punktem jest szczyt Palon, który wznosi się na wysokość 2.090 m n.p.m.. Po zboczach drugiego szczytu Montesel (1.730 m n.p.m.) stoki narciarskie prowadzą do Vaneze. Tutejsze nartostrady są wyposażone w nowoczesny system naśnieżania, który pokrywa 100% terenu narciarskiego. O braku śniegu na trasach narciarze zjazdowi nie muszą się zatem martwić.

W sumie 21 kilometrów starannie utrzymywanych nartostrad o różnym stopniu trudności jest obsługiwanych przez 5 wyciągów krzesełkowych. Najbardziej znanym i najdłuższym lokalnym zjazdem jest Gran Pista na Palon. Rozciąga się na długości prawie czterech kilometrów, od szczytu, powyżej linii drzew przez fragmenty prowadzące przez las do stacji kolejki linowej w miejscowości Mezavia. Nachylenie tej trasy wynosi nieco poniżej 40%, a dzięki profilowi i swojej charakterystyce została wielokrotnie uznana za najlepszą nartostradę Trentino. Narciarze dostaną się na nią wyciągiem krzesełkowym Rocce Rosse, który jest jednym z najszybszych w Europie. W 7 minut Rocce Rosse pokonuje wysokość ponad 800 metrów.

Lyžařská oblast Monte Bondone - fotografie

Snowboardziści na pewno zainteresują się snowparkiem z super-pipe, U–rampą, torem dla boardercross i wieloma innymi przeszkodami. Funpark znajduje się w dolnej części Montesel, w niewielkiej odległości od zakwaterowań nad miejscowością Vaneze. Pamiętano tu również o narciarzach biegowych, dla których utrzymywanych jest tutaj kilka. Piękną doliną Viote, na wysokości około 1.500 m, prowadzi sieć prawie 40 kilometrów tras biegowych.

Obszar narciarski Monte Bondone oferuje gościom również szeroki zakres innych usług. Wiele uwagi poświęca się tu najmłodszym narciarzom. Rodzice mogą oddać dzieci bezpiecznie do szkoły narciarskiej, gdzie pod opieką doświadczonych instruktorów, którzy w formie gry i zabaw ułatwią im stawianie pierwszych kroków na nartach. Oprócz narciarstwa odwiedzający mogą skorzystać z innych zajęć sportowych w pobliżu noclegu. Na pewno warto spróbować jazdy na torze saneczkowym lub na łyżwach, wybrać się na wycieczkę na rakietach śnieżnych albo zwiedzić okolice lecąc balonem.

Jeśli należysz do miłośników zabytków, należy podczas wakacji zimowych odwiedzić miasto Trento. Jest ono dumne ze swoich unikalnych i pięknych budynków sakralnych i pałaców z przepięknymi freskami. Inną opcją spędzenia wolnego czasu jest wizyta w lokalnym muzeum lub galerii. Na uwagę zasługują również bardzo popularne jarmarki bożonarodzeniowe.

Monte Bondone - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Monte Bondone: ***

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: **
 • Nartostrady: **
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: ?
 • Przygotowanie tras: ?
 • Narciarze początkujący: ?
 • Narciarze zaawansowani: ?
 • Snowpark / funpark: ?
 • Narciarstwo biegowe: ?
 • Urlop rodzinny: ?

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 2.090 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.184 m n.p.m.

Nartostrady w Monte Bondone

 • Lekkie: 6 km
 • Umiarkowane: 13 km
 • Trudne: 0 km

Na 100% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Monte Bondone

 • Gondole: 0
 • Kolejki linowe: 0
 • Wyciągi krzesełkowe: 4
 • Wyciągi: 0

Całkowita liczba wyciągów w Monte Bondone to 4 o łącznej długości 5.7 km i przepustowości 6.100 osób na godzinę.

Lokalizacja Monte Bondone

Współrzędne GPS: 46.0369, 11.0492 (46°2'13'', 11°2'57'')