-

Narty i zakwaterowanie Paganella

Zakwaterowanie w Paganella - gdzie wybrać nocleg?

Fai della Paganella

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Fai della Paganella (Paganella, Włochy)

Narciarstwo Paganella - dokąd na narty?

Paganella

Náhled skimapy areálu Paganella

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Paganella (Paganella, Włochy)

Paganella - informacje dodatkowe o narciarstwie

Mały, ale ładny. Tak można w trzech słowach opisać masyw górski Paganella, leżący w odległości około 15 kilometrów od autostrady prowadzącej z przełęczy Brenner do Modeny. Masyw Paganella wznosi się bezpośrednio nad doliną Etsch i lubiany jest szczególnie przez rodziny z dziećmi ze względu na łagodne i słoneczne zbocza.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Widok z autostrady A22 nie zdradza jeszcze, że w sezonie zimowym Paganella opanowana jest przez miłośników narciarstwa zjazdowego. W zachodnim kierunku łagodnie opadają zbocza z wysokości 2.125 metrów. Na nich, na wysokości około 1.000 m n.p.m. leżą ośrodki Fai della Paganella, bardziej nowoczesne Andalo i wreszcie około 200 metrów niżej, nad brzegiem jeziora Lago di Molveno, miejscowość Molveno, słynąca ze swojego wyjątkowego centrum historycznego.

Wszystkie miejscowości obszaru narciarskiego Pagenella nie przypominają w niczym dużych ośrodków narciarskich we włoskich Alpach albo sąsiedniej Austrii. Ciężko szukać tu wysokich budynków mieszkalnych znanych z ośrodków narciarskich we Francji, czy nowoczesnych hoteli pięciogwiazdkowych cenowo dostosowanych do centrum Londynu. W Paganella fani narciarstwa alpejskiego docenią nieskażoną przyrodę i niepowtarzalną atmosferę włoskiego spokoju a przede wszystkim, tak bardzo włoskie dolce vita.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

W takiej atmosferze, orzeźwienie w postaci pysznego cappuccino lub koktajlu, serwowanych przez wesołych mieszkańców w oryginalnych café-barach, smakuje szczególnie dobrze. Reputację jednego z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych w Trentino – Paganella, zawdzięcza przede wszystkim swoim niepowtarzalnym widokom. Ze szczytu góry Paganella, z której do ośrodków narciarskich prowadzi większość tras narciarskich, przy dobrej pogodzie można wzrokiem sięgnąć od Lago di Garda, odległego ok. 40 kilometrów od Paganella, do imponujących górskich masywów Dolomitów, odległych o kilkadziesiąt kilometrów na północ.

Kto by pomyślał, że narciarstwo w Paganella jest idealne wyłącznie dla narciarzy, którzy preferują spokojną jazdę lub dla rodziny z małymi dziećmi, szukających szczególnie łagodnych zboczy, zamiast wymagających nartostrad, ten byłby w błędzie. W rzeczywistości, w przypadku Paganella jest całkiem na odwrót. Na tutejszych stokach znajdują się również i legendarne trasy Pucharu Świata. Jedną z nich jest słynna nartostrada 3-Tre, na której na początku lat 60 jeździł wielokrotny mistrz świata w narciarstwie alpejskim i mistrz olimpijski Zeno Coló.

Lyžařská oblast Paganella - fotografie

Nieco dłuższym jest Zjazd Olympijski. Trasa ma długość 5 kilometrów i całkowitą różnicę wysokości ponad 1.070 metrów. Prowadzi aż do pierwszych domków największego lokalnego miasteczka Andalo. To właśnie to miejsce tak bardzo spodobało się ekipie narciarskiej z USA, że takie gwiazdy jak między innymi Ted Ligety, zbudowali tu europejski obóz treningowy. Kolejki linowe i wyciągi krzesełkowe wygodnie wywożą narciarzy z Andalo na górę Paganella, na której mogą wybierać wśród tras zjazdowych o wszystkich stopniach trudności. Górne fragmenty stoków są powyżej linii drzew, dzięki czemu są wystarczająco przestronne dla miłośników carvingu, a w dolnych partiach prowadzą niemal wyłącznie przez świerkowe lasy.

Większość nartostrad jest oznaczonych na czerwono, więc są to przede wszystkim umiarkowane trasy, satysfakcjonujące dobrych narciarzy lubiących szybką jazdę i sportowy profil zbocza. Poza wymagającymi stokami na Paganella jest tu także idealne miejsce dla freeriderów. Na nich czekają zwłaszcza na szczycie góry, szerokie obszary do jazdy w głębokim śniegu. Strome koryta i zbocza pokryte śniegowym puchem są idealnymi miejscami do sprawdzenia swoich umiejętności jazdy w otwartym terenie. Zauważalnym atutem jest fakt, że nie trzeba tutaj podejmować długich i męczących wejść na górę. Wystarczy przejść się do wyciągu, a on już wywiezie nas z powrotem na szczyt.

Wspólny skipas Skirama Dolomiti poszerza sportowe możliwości paganellskiego regionu o inny region znany jako Passo Tonale, Val di Sole oraz wyciągi w okolicy Madonna di Campiglio. Tylko ośrodek Molveno znajduje się nieco na uboczu i bezpośrednio nad nim, znajduje się tylko jedna mała nartostrada. Do Andala, gdzie otwierają się przed narciarzami szerokie możliwości regionu Paganella, jest stąd mniej niż 3 km.

Obszar ten obiecuje również wiele możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu, oczywiście poza stokami narciarskimi. Można zorganizować np. wycieczkę do starej biskupiej stolicy Trento. Tu nad brzegiem rzeki, podziwiać można imponującą katedrę romańską i Castello del Buonconsiglio wraz z muzeum. Ponadto na szlak handlowy zaprasza niezliczona ilość sklepów i butików.

Paganella - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Paganella: ****

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ***
 • Nartostrady: ****
 • Kolejki / wyciągi: *****
 • Gwarancja śniegu: *****
 • Przygotowanie tras: *****
 • Narciarze początkujący: ****
 • Narciarze zaawansowani: ***
 • Snowpark / funpark: ****
 • Narciarstwo biegowe: **
 • Urlop rodzinny: *****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 2.125 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.030 m n.p.m.

Nartostrady w Paganella

 • Lekkie: 9 km
 • Umiarkowane: 22 km
 • Trudne: 1 km

Na 100% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Paganella

 • Gondole: 0
 • Kolejki linowe: 2
 • Wyciągi krzesełkowe: 12
 • Wyciągi: 0

Całkowita liczba wyciągów w Paganella to 14 o łącznej długości 14.7 km i przepustowości 23.996 osób na godzinę.

Lokalizacja Paganella

Współrzędne GPS: 46.1663, 11.0585 (46°9'59'', 11°3'31'')