-

Narty i zakwaterowanie Passo Tonale / Ponte di Legno

Zakwaterowanie w Passo Tonale / Ponte di Legno - gdzie wybrać nocleg?

Passo Tonale

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Passo Tonale (Passo Tonale / Ponte di Legno, Włochy)

Ponte di Legno

Ilustrační foto

Wyjedź na narty do Alp, do ośrodka narciarskiego Ponte di Legno w Passo Tonale / Ponte di Legno we Włoszech i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem na nartach lub snowboardzie

Narciarstwo Passo Tonale / Ponte di Legno - dokąd na narty?

Passo Tonale

Náhled skimapy areálu Passo Tonale

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Passo Tonale (Passo Tonale / Ponte di Legno, Włochy)

Ponte di Legno - Temú

Náhled skimapy areálu Ponte di Legno - Temú

Alpejski ośrodek narciarski Ponte di Legno - Temú obiecujący świetną zimową zabawę jest tylko o jedno kliknięcie od Ciebie. Więc na co czekasz?

Passo Tonale / Ponte di Legno - informacje dodatkowe o narciarstwie

Szybko rozwijający się ośrodek narciarski Passo Tonale w północnej części Włoch ze swoimi wysokimi, kwadratowymi domami na pewno nie otrzymałby żadnej nagrody urbanistycznej. Brak alpejskiej tradycji i magii zimowego krajobrazu z alpejskimi, zabytkowymi domkami rekompensują tutaj niesamowicie przestronne i w większości przypadków umiarkowane stoki dla narciarzy wszystkich stopni zaawansowania i narciarskich umiejętności technicznych.

Lyžařská oblast Passo Tonale / Ponte di Legno - fotografie

Od maja do września narciarzy, którzy latem nie chcą zrezygnować z ich ulubionego sportu, przyciąga ośrodek narciarski na lodowcu Presena. Miejscowość Ponte di Legno, która znajduje się około pięciu kilometrów w linii prostej w kierunku zachodnim od przełęczy, jest również wyposażona w tereny dla narciarstwa i innych sportów zimowych. Wielką atrakcja jest stworzona w ośrodku narciarskim Ponte di Legno huśtawka narciarska. Na granicy Trentino z Lombardią na fanów zimowej zabawy czeka prawdziwe eldorado, któremu pod względem gwarancji naturalnego śniegu we Włoszech mogą dorównać tylko nieliczne ośrodki narciarskie.

Fakt, że ośrodek narciarstwa zjazdowego Passo Tonale leżący na wysokości 1880 m n.p.m., charakteryzują trochę nieciekawe, wysokie budynki i wizualnie nieatrakcyjne apartamentowce, wydaje się nie przeszkadzać koneserom narciarstwa alpejskiego we Włoszech. Unikalna lokalizacja przełęczy pomiędzy szczytami Parku Przyrodniczego Adamello Brenta na południu i masywem górskim Ortler na północy jest z punktu widzenia warunków narciarskich po prostu bezkonkurencyjna.

Lyžařská oblast Passo Tonale / Ponte di Legno - fotografie

W przeciwieństwie do Passo Tonale, które znajduje się całkowicie powyżej linii drzew i wszystkie trasy prowadzone są po zaśnieżonych terenach lokalnych szczytów, miasto Ponte di Legno leży prawie 600 metrów niżej. Stare centrum historyczne miasta znajduje się na wysokości 1.260m n.p.m. a otaczający krajobraz jest już zupełnie inny niż na przełęczy. Ponte di Legno jest otoczone przez piękny las iglasty i dla turystów, którzy zdecydowali się spędzić ferie zimowe w tej części Włochy, są dostępne nowoczesne hotele i apartamentowce.

Narciarstwo w tym obszarze można uprawiać przez cały rok. Nartostrady w kierunku północnym od miasta, pomiędzy szczytami Monte Tonale Orientale (2.696 m n.p.m.) i Occidentale (2.696 m n.p.m.), nie są szczególnie wymagające technicznie a niepowtarzalna panorama z widokiem na lodowiec Presena, który znajduje się po przeciwnej stronie doliny, jest gwarantowana. Z północnego skraju miasta fanów narciarstwa alpejskiego do terenów narciarskich Passo Tonale wywozi kilka wyciągów, z których niektóre mają swoją górną stację na wysokości aż 2.200 m n.p.m.. Z górnej stacji kolejki linowej San Bartolomeo kontynuuje w kierunku na Passo Contrabandieri kolejna kolejka linowa, która kończy się na wysokości prawie 2.600 metrów. Do najdłuższych i najbardziej wymagających tras północnej części ośrodka narciarskiego należy długa na prawie pięć kilometrów nartostrada Alpino. Prowadzi od szczytu Monte Serodine (2.534 m n.p.m.) w dół do Tonale.

Lyžařská oblast Passo Tonale / Ponte di Legno - fotografie

Z południowej części obszaru zabierają narciarzy kolejki linowe, a następnie wyciągi krzesełkowe na lodowiec Presena. Na nim, na wysokości ponad 3.000 metrów, można pojeździć na nartach w bardzo dobrych warunkach naprawdę przez cały rok. Lodowiec nie jest jedyną opcją narciarską na południe od miasta w czasie sezonu zimowego. Doświadczeni narciarze mogą również wypróbować długiej na trzy kilometry nartostrady Paradiso - Piste, która rozpoczyna się na przełęczy górskiej Passo Paradiso na wysokości 2.585 metrów i prowadzi aż do Tonale.

Ofertę trudniejszych nartostrad w regionie uzupełnia Ponte di Legno i jego długi na prawie trzy kilometry, technicznie wymagający zjazd ze szczytu Corno d'Aola. Z miasteczka można przez szczyt Doss dell Pertiche osiągający wysokość 1.876 m n.p.m., dostać się do pobliskiego Temú. Tam trasy narciarskie są przeważnie łagodne lub umiarkowane i często prowadzą leśnymi polanami. W przypadku silnych wiatrów lub złej pogody, są one bardzo dobrą alternatywą dla stoków w górnych partiach gór, gdzie jazda w trudnych warunkach pogodowych jest problematyczna.

Trasy biegowe w pobliżu Ponte di Legno i Temú prowadzą najczęściej na wysokości ok. 1.900 m n.p.m.. Bezpośrednio w mieście, dla fanów narciarstwa biegowego przygotowanych jest kilka ładnych tras biegowych, w tym kółko rozpoczynające się w Valbione na wysokości 1.530 m n.p.m. Aż na wysokość 1.750 metrów prowadzi trasa Trivigno - Loipe, która doprowadzi biegaczy w okolice obszaru Aprica. Na tej trasie w trakcie sezonu zimowego gwarantowany jest naturalny śnieg.

Na niższych wysokościach, znajduje się okrężna trasa biegowa w sąsiedniej miejscowości Pian di Gembro, która osiąga maksymalną wysokość 1.420 m n.p.m.. Trasa na słonecznym płaskowyżu w Parku Przyrodniczym Pian di Gembro otoczona jest lasami sosnowymi. Wymagająca trasa z Passo Tonale jest trasą rekordową pod względem wysokości, ponieważ pomiędzy miastem a szczytem Passo Paradiso wspina się na wysokość 1.900 m n.p.m.

Passo Tonale / Ponte di Legno - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Passo Tonale / Ponte di Legno: ****

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ****
 • Nartostrady: *****
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: *****
 • Przygotowanie tras: *****
 • Narciarze początkujący: ****
 • Narciarze zaawansowani: *****
 • Snowpark / funpark: ****
 • Narciarstwo biegowe: ***
 • Urlop rodzinny: *****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 3.000 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.121 m n.p.m.

Nartostrady w Passo Tonale / Ponte di Legno

 • Lekkie: 48 km
 • Umiarkowane: 122 km
 • Trudne: 30 km

Na 100% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Passo Tonale / Ponte di Legno

 • Gondole: 0
 • Kolejki linowe: 8
 • Wyciągi krzesełkowe: 38
 • Wyciągi: 6

Całkowita liczba wyciągów w Passo Tonale / Ponte di Legno to 56 o łącznej długości 64.8 km i przepustowości 99.650 osób na godzinę.

Lokalizacja Passo Tonale / Ponte di Legno

Współrzędne GPS: 46.2546, 10.5466 (46°15'17'', 10°32'48'')