-

Narty i zakwaterowanie Val Gardena / Alpe di Siusi

Zakwaterowanie w Val Gardena / Alpe di Siusi - gdzie wybrać nocleg?

Fie Völs / Völs am Schlern

Ilustrační foto

Spędź z nami ferie zimowe w Austrii w ośrodku narciarskim Fie Völs / Völs am Schlern (Val Gardena / Alpe di Siusi, Włochy)

Ortisei / St. Ulrich

Ilustrační foto

Wyjedź na narty do Alp, do ośrodka narciarskiego Ortisei / St. Ulrich w Val Gardena / Alpe di Siusi we Włoszech i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem na nartach lub snowboardzie

Santa Cristina / St. Christina

Ilustrační foto

Wybierz się na zasłużony zimowy wypoczynek Włochy i ciesz się poczuciem wolności i prawdziwej przyjemności z jazdy na najlepszych alpejskich stokach w ośrodku Santa Cristina / St. Christina (Val Gardena / Alpe di Siusi)

Selva di Gardena / Wolkenstein

Ilustrační foto

Świetne tereny narciarskie w zasięgu ręki czekają w ośrodku narciarskim Selva di Gardena / Wolkenstein w Val Gardena / Alpe di Siusi we Włoszech

Narciarstwo Val Gardena / Alpe di Siusi - dokąd na narty?

Gröden

Náhled skimapy areálu Gröden

Ciesz się z doskonale zadbanych stoków lub jazdą w otwartym terenie w ośrodku narciarskim Gröden (Val Gardena / Alpe di Siusi, Włochy)

Marinzen

Náhled skimapy areálu Marinzen

Alpejski ośrodek narciarski Marinzen obiecujący świetną zimową zabawę jest tylko o jedno kliknięcie od Ciebie. Więc na co czekasz?

Rittnerhorn

Náhled skimapy areálu Rittnerhorn

W obszarze narciarskim Rittnerhorn w Val Gardena / Alpe di Siusi, Włochy czekają starannie przygotowane trasy i nowoczesne wyciągi dla najlepszych doświadczeń na nartach i snowboardzie

Seiser Alm

Náhled skimapy areálu Seiser Alm

Wyrusz na narty do ośrodka narciarskiego Seiser Alm (Val Gardena / Alpe di Siusi, Włochy) i ciesz się mnóstwem przygotowanych nartostrad o wszystkich stopniach trudności, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych narciarzy

Val Gardena / Alpe di Siusi - informacje dodatkowe o narciarstwie

Praktycznie wszystko, co należy do wymagań zimowych turystów i miłośników narciarstwa we Włoszech, znajduje się w dolinie Gröden, po włosku Val Gardena. W Val Gardena głównymi miejscowościami są: Wolkenstein, St. Christina i St.Ulrich, które pośród przepięknej scenerii Dolomitów oferują dla każdego coś miłego. Korzystać z zimowych atrakcji można na stokach lub obok nich, w chatach górskich lub restauracjach, na nartach, biegówkach lub zimowych wędrówkach. Wyjątkowy jest okrągły masywu Sella, Sella Ronda. Długa dolina u podnóża Langkofel (3.180 m n.p.m.), gdzie nadal mówi się językiem ladyńskim, oprócz terenów narciarskich dla początkujących i doświadczonych narciarzy oferuje także inne niezliczone możliwości rozrywkowe.

Lyžařská oblast Val Gardena / Alpe di Siusi - fotografie

Ośrodek Wolkenstein na końcu doliny, usytuowany pomiędzy szczytami narciarskimi Ciampinoi i Dantercëpies, oferuje słynny obszar narciarski Sella Ronda. Narciarstwo na maksymalnie umiarkowanych stokach dostępne jest na czterech przełęczach Dolomitów wokół Sella, przeciwnie do wskazówek zegara. Niesamowite wrażenia można tu zbierać przez cały dzień. Również zjazd z Dantercëpies do Wolkenstein, albo nartostrady z Ciampinoi oferują wyjątkowe doświadczenia narciarskie. Środkowa ladyńska górska wioska St.Christina oferuje bezpośrednio pod Mont de Seura fantastyczne widoki na Langkofel. St.Ulrich, rodzinna wioska aktora Luis Trenkera, jest klejnotem kulturowym doliny. Małą ofertę sportów zimowych zrekompensuje być może sztuka, sklepy rzemieślnicze a także muzeum historii lokalnej. Tradycja rzeźbiarska sięga XVII wieku. Dla doświadczonych wędrowców szczyt Langkofel jest jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań.

Pogoda jest tu prawie zawsze piękna i słoneczna. Kto kocha słońce, jeździ na nartach głównie w obszarze narciarskim Seceda. Od tyłu rzeczywiście wydaje się poprzerywana przez pionowe urwiska skalne, ale słoneczne południowozachodnie zbocza w kierunku Col Raiser są nachylone tylko nieznacznie i mają wystarczająco dużo miejsca na lekkie i umiarkowane nartostrady. Dodatkowo, do odwiedzenia zaprasza wiele chat górskich z olbrzymimi tarasami, z których roztacza się wspaniały widok na Dolomity. Imponującym jest również początek długiego zjazdu do St.Ulrich, podczas którego narciarze muszą pokonać różnicę wysokości sięgającą prawie 1.300 metrów. Jest to najdłuższym zjazd (9 km) w całej Val Gardenie! Nieco krótszym jest zjazd do St.Christina, ale tu znów znajduje się tu kolejka podziemna, łącząca z Ciampinoi, a tym samym dająca dostęp do Sella Ronda.

Lyžařská oblast Val Gardena / Alpe di Siusi - fotografie

Najbardziej wymagające stoki dla sportowców i zaawansowanych narciarzy znajdują się na północnych stokach, poniżej masywu Langkofel. Nie wszystkie są tak agresywne, jak słynna trasa zjazdowa Pucharu Świata Saslong, ale sportowe w każdym przypadku są wszystkie. Początkujący preferują umiarkowane łąki obok obszaru Seceda oraz w obszarze Sellajoch, gdzie jest tylko kilka trudniejszych miejsc. Ładne są długie zjazdy z Dantercëpies, które jeszcze późnym popołudniem zalane są słońcem, więc idealnie nadają się na koniec dnia. Kto lubi spokój i całkiem pewnie czuje się na nartach, może odwiedzić szczyt Mont de Seura. Znajduje się trochę na uboczu, ale w zamian oferuje umiarkowane i trudne stoki, które nie są tak zatłoczone.

Krótki objazd poprowadzi Cię z powrotem do głównego ośrodka narciarskiego na Ciampinoi, do słynnego zjazdu Saslong, który najbardziej stromy fragment ma na szczycie. W 2004 roku zbudowano drewnianą chatę Saslong. Od tej pory jest to jedno z ulubionych miejsc na krótki odpoczynek i orzeźwienie. Najtrudniejsza część zjazdu zaczyna się na skraju lasu, gdzie kluczowymi fragmentami są „garby wielbłąda” lub zakręt Ciaslat. Imponująca i scenicznie piękna jest trasa biegowa z Wolkenstein do Langental, prowadząca do świata Dolomitów - Masywu Puezgruppe. Inne trasy można znaleźć w Val Gardena między St.Ulrich i St.Christina, jak również na płaskowyżu Monte Pana. Tam można wjechać samochodem lub wyciągiem z St Christina. Stamtąd narciarze biegowi mogą dostać się na sąsiedni szczyt Seiser Alm.

Val Gardena / Alpe di Siusi - informacje dla narciarzy

Ocena

Ocena obszaru Val Gardena / Alpe di Siusi: ***

 • Wielkość ośrodków narciarskich w obszarze: ***
 • Nartostrady: ***
 • Kolejki / wyciągi: ****
 • Gwarancja śniegu: *****
 • Przygotowanie tras: *****
 • Narciarze początkujący: *****
 • Narciarze zaawansowani: ***
 • Snowpark / funpark: *****
 • Narciarstwo biegowe: *****
 • Urlop rodzinny: *****

Podział wysokościowy

 • Najwyższy punkt / szczyt: 2.518 m n.p.m.
 • Najniższy punkt / dolina: 1.039 m n.p.m.

Nartostrady w Val Gardena / Alpe di Siusi

 • Lekkie: 78 km
 • Umiarkowane: 151 km
 • Trudne: 23 km

Na 97% z wyżej wymienionych nartostrad istnieje możliwość sztucznego naśnieżania w przypadku braku śniegu naturalnego.

Transport (kolejki linowe i wyciągi narciarskie) w Val Gardena / Alpe di Siusi

 • Gondole: 2
 • Kolejki linowe: 12
 • Wyciągi krzesełkowe: 57
 • Wyciągi: 32

Całkowita liczba wyciągów w Val Gardena / Alpe di Siusi to 110 o łącznej długości 104.5 km i przepustowości 164.098 osób na godzinę.

Lokalizacja Val Gardena / Alpe di Siusi

Współrzędne GPS: 46.5, 11.6513 (46°30'0'', 11°39'5'')